Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mikrobiologie

Příspěvky

Nebezpečné bakterie - spíš nebezpečný člověk!

2. 6. 2011

Bakterie spolu s člověkem ovládají svět. Naše soužití s nimi má pro nás velký význam a nejlepší stav kontaktu s nimi je příměří. Je třeba více studovat vzájemné vazby organismů na této Zemi a méně bojovat nepřiměřenými zbraněmi.2011_0210060220110005.jpg

 

 

 

 

 L.Pasteur

 

 

Brachyspira - hrozba nejen myslivcům!

23. 12. 2010

scan10067-1.jpg

 
Celý příspěvek | Rubrika: Mikrobiologie | Fotografie: Komáři a jiní co nám sají krev! | Komentářů: 0

Jak na choleru

6. 12. 2010

Cholera metla lidstva není tak nebezpečná jak se zdá. Bohužel i dnes na ní umírají lidé které by zachánilo užívání kyselého zelí,nakládaných okurek a lihovina borovička - jalovcová.

Ze zkušeností laboranta a milovníka mikrobiologie v důchodu.Obrazek

 

Legionella bakterie začínající topné sezóny

5. 10. 2010

ObrazekLEGIONELLA pneumophila - bakterie poměrně nedávno (1947) nalezeného původce někdy až smrtelného onemocnění člověka. Před lety jsme měli možnost v laboratoři dr.Hulínské hledat a potvrzovat toto onemocnění z pitevního materiálu z jedné pražské nemocnice kde na toto onemocnění zemřela řada pacientů. V plicích,ledvinách i jinde se nám podařilo prokázat pomocí PCR a mikroskopicky tuto zvláštní bakterii jejíž sezóna právě začíná.

Letos je hlášeno do srpna nejvíce prokázaných onemocnění od roku 2000!http://www.ewgli.org/

 

Molekulárně genetická diagnostika v mikrobiologii

9. 11. 2009

ObrazekSplní módní molekulárně-genetická diagnostika v mikrobiologii očekávání, nebo mění další část přírody ve virtuální a neskutečný svět?

 

Netopýři a nemoci, Klíšťata jsou též Boží tvorové!

17. 4. 2009

 

Mikrobiolog doc.MUDr.O.Emberger

3. 2. 2009

Během svého působení ve Státním zdravotním ústavu v Praze jsem měl možnost setkat se s odborníky na mikrobiologii a hygienu. Většinou šlo o výrazné osobnosti, od kterých se člověk mnohému naučil.

Mikrobiolog, náruživý myslivec, drobný agilní stařeček stále s cigaretou v ruce, to byl pan docent MUDr.Otto Emberger, který pracoval již jako důchodce na oddělení potravinářské mikrobiologie. Zdědil jsem posléze za vyjímečných okolností, část jeho sbírky mikroskopických preperátů z kterých mám dodnes velkou radost.

Obrazek

Nemám kvalitní mikroskop a systém, který by mikroskopický obraz dobře zachytil v digitální podobě pro Internet, přesto se chci s Vámi rozdělit o práci pana docenta, která sahá až do jeho dob studia medicíny.

 

Lepra a PhMr.RNDr.Miloš Matějka,CSc.

14. 1. 2009

ObrazekMycobacterium leprae - postrach lidí dodnes - jak se kultivuje?

Vzpomínka na mikrobiologa PhMr.RNDr.M.Matějku, který se touto bakterií zabýval u nás.

Foto zdroj Internet EDU

 

Původci TBC - vzpomínka na českého mikrobiologa Doc.MUDr.L.Šůlu.

13. 1. 2009

ObrazekÚžasný svět mikroorganismů - Doc.MUDr. Ladislav Šůla a jeho mykobakteria.

Foto zdroj Internet.

 

Nové definované medium pro studium tvorby nukleáz u Serratia marcescens

30. 11. 2008

ObrazekDefinované medium pro tvorbu extracelulárních nukleáz bakterií Serratia marcescens, které se používaly nevědomky při léčbě terminálních stádii zhoubných nádorů již od roku 1893 jako Coleyovy toxíny, MBT látky atd.

Serratia marcescens z tekutého media- barveno podle Lofflera  které znázorňuje bičíky umožnující bakteriím pohyb.Vyskytuje se všude v přírodě, na rostlinách, bramborách a je spíše pro rostliny pathodenní. U lidí se objevuje jako původce úporných infekcí právě u lidí se sníženou imunitou a u nádorových onemocnění.Že by přirozený způsob přírodní léčby rakoviny? Celý text: http://www.ja.webzdarma.cz/index.php?st=text&nd=22