Jdi na obsah Jdi na menu
 


Legionella bakterie začínající topné sezóny

5. 10. 2010

Připravuje se:

Obrazek

 

 

Legionářská nemoc vděčí svému názvu smrtelné omezené epidiemii na sjezdu amerických legionářů. (Filadelfie 1976)U řady starších účastníků vznikl rychlý zápal plic u některých se smrtelným koncem. Podobné rychlé epidemie se vyskytly již v roce 1957 v USA, ale také později např.i v londýnské nemocnici a jinde v Evropě. Hledal se původce, respektive pathogenní sérotyp a hlavně mechanismus jeho pathogeneze, když obdobné bakterie se vyskytují běžně v přírodě.. V tkáních zemřelých se nalezlo hodně drobných tyčovitých gramnegativních bakterií, které byly později identifikovány jako Legionella pneumophila serotyp 1 Ale baktzerie stejného rodu a různých sérotypů umí také způsobit  u lidí zápal plic..

Podle manuálu SZÚ (Praha 1996) se projeví nemoc: "nechutenstvím, malátností, bolestmi hlavy a svalů., což jsou symptómy řady nemocí. Rychle však navíc nastupuje zimnice a horečka 39-40 C! Navíc neproduktivní suchý kašel, bolesti břicha a průjem., obraz trg je označen jako lobární progredující pneumonie"

Podobné, dokonce i identické bakterie se však nachází i v přírodě, v povrchových vodách. Pokusy s nimi nevedly ke vzniku přepokládaného onemocnění. Dalším zkoumáním případů tohoto onemocnění se přišlo na to, že se vyskytuje většinou na počátku topné sezóny a v zařízeních, kde je klimatizace nebo rozvod teplé vody.

Dalším zkoumáním opravdu bylo zjištěno v zásobnících vody velké množství těchto bakterií. Ale opět se nepodařilo jimi nakazit pokusná zvířata. Další výzkumy odhalily účast dalšího organimu - prvoka měňavky -améby při šíření legionelózy.Měňavky totiž pohlcovaly bakterie a ty se v jejich těle koncentrovaly ve velkém množství. Právě toto množství vdechnuté s vyschlými nebo s živýmii prvoky mohlo vyvolat onemocnění díky dosažení mnimální infekční dávky.

Ihned byla prováděna opatření na likvidaci měňavek a bakterií v zásobnících vody, kde se množily. Cesty byly dvě, zahřátí na vyšší teplotu a ozáření .

Aktuální informace o této nemoci:

http://ecdc.europa.eu/en/activities/surveillance/ELDSNet/Pages/Index.aspx

I u nás byl původ smrtelné nákazy nemocničních, většinou oslabených, nebo po transplantaci  pacientů nalezen v novém přes léto odstaveném zásobníku vody. Po jeho spuštění se tak do plic ( např. při sprchování )dostaly bakterie .A pak bohužel náchylní pacienti na tuto sitiaci doplatili..

Obrazek

Zas začíná topná sezóna a po letošním ideálním mokrém létě se určitě dostatečně namnožili prvoci a pohltili dostatek legionell, aby nastaly právě nyní problémy.Obávám se.Dnes již řada lékařů uvažuje o možnosti výskytu legionelózy při podzimních a letních pneumonicích. Zlepšila se diagnostika, i vybavenost laboratoří moderními sety, které určí nebezpečný sérotyp lagionel.. Ve Vyškově byla před léty specializovaná laboratoř - Národní referenční laboratoř pro legionelly, kterou vedl RNDr.V.Drašar dobám že je tomu tak dodnes a je možné ověřit některé nálezy..( tel.517 333 401 ), Je již odzkoušena i léčba (nepůsobí na ni pecinilínová antibiotika a některá jiná) tak obětí by nemuselo být tolik ani mezi oslabenými jedinci,  ale je třeba mít na paměti i toto vzácné a záuldné onemocnění.

Počty prokázaných onemocnění u nás: (absolutně za celý rok)

2000 13
2001 10
2002 10
2003 8
2004 9
2005 9
2006 15
2007 19
2008 15
2009 25
2010  do listopadu 34

 

 

Specializovaná společnost:

http://www.ewgli.org/

Informace na internetu s obrázky naleznete na následující adrese:

http://www.google.cz/images?hl=cs&source=imghp&biw=964&bih=612&q=legionella+pneumophila&gbv=2&aq=f&aqi=&aql=&oq

Jiří Antonín Votýpka Praha, 10.12.2010