Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Obrazek

Malba olejem na skříni J.A.Votýpka

 

 

Obrazek

Dnes již historický snímek pořízený při návratu z honu nedaleko Prahy v Úněticích.Po celodenním slézání skal Tichého údolí, promrzlí a hladoví se vracíme do lovecké chaty, kde nás čeká horká polévka a dostatek jídla i pití.

Obrazek

Před tím výřad ulovené zvěře jako vzdání úcty lovců zvěři a přírodě.Zleva přátelé ze sdružení Hubertus Roztoky, porybný p.Hladký, J.Poláček,hospodář MS A.Bureš,zemřelý předseda MS Josef Pařízek,vpředu se dvěma zajíci můj syn Jan,později lesák,bažantník Jarda Jakeš a špičkový střelec Venca .Šunda

 

Obrazek

Vzácný snímek sdružení po Honu v Horoměřicích, vzpomínka již na tři kolegy, které jsme doprovodili na poslední cestě Jardu Průšu,Pepika Pařízka a Rudlu Práška.

Obrazek

Výborný člověk i myslivec, ochránce přírody Josef Pařízek ze Suchdola se svým věrným českým fouskem Ronem.

Holt již jsou v nebeském sdružení Zelených andělů, kam máme, doufám, že později namířeno i my ostatní..

 

Obrazek

Návrat ze zářijového honu na kachny, které pěstujeme na Únětických rybnících.

Obrazek

Pan Pecháček z Roztok. Bývalý nezapomenutelný hospodář sdružení, amaterský malíř mysliveckých témat, milovník jeho pochoutky - divokého králíka a naruživý kuřák viržínek. Jel s námi na pozvání rakouských kolegů do Rakouska i proto aby si přivezl pořádná viržínka. Bohužel nikde nebyly ke koupi a tak kolegové myslivci z Rakouska jej pak zásobovali krabicemi jeho oblíbeného kuřiva. Výborný člověk i myslivec.

Obrazek

Zátiší a bažantem obojkovým,(nahoře),a tmavým tenebriem (dole)

Obrazek

Pan Antonín Novotný z Únětic nestor československé myslivosti, puškař s diplomem za celoživotní práci pro českou myslivost.

Obrazek

Putovní pohár střelecké soutěže věnované Antonínu Novotnému z Únětic

Obrazek

Puškař pan A.Novotný s nezapomenutelným předsedou sdružení,předčasně zesnulým Josefem Pařízkem ze Suchdola

 

Obrazek

Jihočech pan Paleček, výborný člověk, pracant, se svým stálým humorem bavil celé sdružení nejen při poslední leči. Miloval život i s jeho nástrahami, které nikdy nepovažoval za zavrženíhodné jako třeba dobré pití.

1-scan10009-001.jpg

2-scan10010.jpg

Stanislav Vítek dobrá myslivecká duše z Roztok.Výborný střelec autor střelecké soutěže na loveckém kole.Vítězi daroval vždy jednu velkou láhev rumu pro zahřátí.Turnaj totiž probíhal vždy v době nastupujících "ledových mužů".Na jeho autorizovanou fotografii pak se připisovali vítězové soutěže.Turnaje probíhají až do dnešního dne.

 

Obrazek

Z polního honu,se vrací kolega Zdeněk Skružný obtížen zajíci.

 

Obrazek

Pan myslivec  Pan Denkr z Lysolaj, aristrokrat mezi myslivci, kterého si vážili i kolegové jiného politického přesvědčení. Hodný,dobrý s obrovskými vědomostmi, přátelský ke všem.

Obrazek

 

Každotýdenní krmení ve velkém bažantím zásypu v Úněticích. Zásyp je zbytek odchytového zařízení, z dob kdy se ještě zde odchytávali živí bažanti k introdukci do jiných honiteb.Dosud má honitba MS Hubertus Roztoky v honitbě dost divokých bažantů

Obrazek

Nahoře bronzový odznak, který získal jako dítě můj syn Jan na Srnčí trofeji.Dole s naším posledním pejskem fenkou špringšpaněla Kora v honitbě na právě kvetoucí Krásné hoře nad Tichým údolím v Roztokách.

 

Obrazek

Pan myslivec :Jarda Průša, kynolog, fotograf,znalec a lovec i pěstitel srnčí zvěře, přísný ale vynikající myslivec, který rád sděloval své znalosti mladým myslivcům.Jemu děkuji za mnohé rady, které se nedaly přečíst v knihách.

 

1-p1350517.jpg

Oba návrhy na odznaky sdružení byly dílem Jardy Průši

Obrazek

Horoměřice,Únětice,Roztoky a Suchdol,dostatek divokých bažantů.Žádní bažanti se zde navypouštějí, střílí se jen část kohoutů. Slepice a mladí bažanti se zde střílet nesmí.Každá zmýlená se platí "vysokou "pokutou při poslední leči.

Obrazek

Odznak OMS Praha 2, kde jsem členem

Obrazek

Odchod Slávka Bukače v jeho 49.letech byl katastrofou pro sdružení.Nenahraditelný bavič, který proměnil každou poslední leč na svátek na který se každý těšil. Bylo to to nejlepší co z honů si lidé pamatují dodnes.Sám zabezpečil pohoštění, občerstvení, vše co jsme brali jako samozřejmé. Bylo za tím hora práce,obětavosti pro druhé, že nemohlo vydržet ani Slávkovo srdce.Vynikající člověk, který mnohé dělal za druhé.Taková vzpomínka. Jezdil s námi o víkendech traktorem ke krmelcům, abychom nakrmili zvěř. Často většinou o svátcích jsme nalezli na místě srazu vzkaz kde nám přál příjemné svátky a že včera večer nakrmil za nás. Bez Slávka již nikdy nebylo sdružení tak veselé a radostné.Miloval píseň o Bílých akátech, které i dnes  kvetou.

 

1-scan10012.jpg

O oblíbenosti Slávka svědčí i příběh při jeho pohřbení.Díky situaci v jeho rodině byl pohřeb objednán v Motolském krematoriu.Jeho přátelé z řad myslivců však chtěli vzdát poctu svému oblíbenému kolegovi mysliveckým pohřbem.Před kremací byla rakev se Slávkem doslova unesena z krematoria do připraveného hrobu v ˇuněticích nedaleko klubovny a střelnice MS Hubertus.Zde zazněla i nezbytná čestná salva z loveckých zbraní i večerní zapíjení zemřelého se vším všudy i s nezbytnou potyčkou horkých zelených srdcí.

Obrazek

Rudla Prášek z Horoměřic, výborný člověk a myslivec. Lovil lišky, dostal jich víc než padesát. Od svých padesáti  loví již jen v nebeských revírech.Jeho památku můžeme uctít v starodávné rotundě v Přední Kopanině.Další zelený anděl.

Obrazek

Obrazek  

Místo posledního odpočinku Rudly Práška - Rotunda v Přední Kopanině.

Obrazek

Bývalý přednosta stanice hospodář, který vždy dbal na to aby si všichni lovci odnášeli z honu dostatek zvěře.Pan hospodář Bláha.Vynikají muž.

 

Obrazek

Na brokové střelnici Holý vrch

Obrazek

Dětský den na střelnici

Obrazek

Pan Jaroslav Vosáhlo, hajný, výborný člověk, který vytrvale učil děti lásku k přírodě.

Obrazek

Po honu s rakouskými myslivci

 

Obrazek

Zájezd sdružení do Rakouska ke kolegům.Navštívili jsme mimo jiné i místo, kde padl český král Premysl Otakar II. na Moravském poli.

Obrazek

Zimní krajina s lovci MS Hubertus

 

Obrazek

Posezení v klubovně po honu

 

Obrazek

 

Jaroslav Hašpl, výborný člověk a myslivec nenahraditelný přítel MS Hubertus ze Zemědělského družstva Velké Přílepy, nyní již překvapivě také mezi zelenými anděli.

 

 

Obrazek

 Mistr Selement byl vynikající virtuóz na mysliveckou borlici a lesní roh, který byl uznáván jak u nás tak v zahraničí. Účastnil se řady našich akcí a honů.

http://www.videapro.cz/video/212-trubacska-skola-josefa-selementa-pri-oms-ceske-budejovice/

JUDr.Vladimír Nechanický zemřel 30.července 2010, poslední rozloučení se konalo ve Strašnickém krematoriu 9.srpna 2010 .

 

Obrazek

Velký myslivec,ve velkém těle dobrosrdečné přátelské srdce milovníka života a myslivosti. Tak jsme jej znali. Před léty jsem uvažoval o malbě velkého plátna v jehož centru by byl svatý Hubert. Dr.Nechanického jsem si vybral za model sv.Huberta. Dnes již uvažuji o doplění obrazu dalšími známými myslivci a asi tak vznikne další teď již "myslivecká" epopej. Doktor tam jistě nebude scházet.

 

 scan10005.jpg

Přednáší Doc.Ing.Karel Dolejš,CSc.

Bohužel, a to spílám osudu odešel mezi Zelené anděly ve věku 77.let vynikající člověk,přítel všech myslivců,milovník a znalec lesů skromný člověk, přítel, bezedná studnice vědomostí.Vždy jsem se těšil na jeho přednášky z prehistorie zdejšího revíru a krajiny.Byl to vynikající lesnický odborník, který vyučoval dendrologii na Lesnické fakultě Zemědělské univerzity v Praze Suchdole.Začal jako lesní dělník a svojí pílí dosáhl nejvyššího uznání.Byl fukcionářem Skautu a jen proto asi již dávno nebyl profesorem což si zcela zasloužil.Zemřel 28.8,2011 a byl dne 1.9.2011 pohřben v rodiném hrobě na Levém Hradci.Je nám opravdo těžko se s Karlem rozloučit , je to nepochopitelné ještě před několika dny jsem s ním byl v kontaktu ohledně kůrovcové kalamity na Šumavě.Ještě několik dní před svou smrtí rozesílal rady jak zachránit Šumavu. Holt život je nestydatě krátký.

 Aktuálně a zajímavosti nejen historické:

 Na paměť svých členů pořádá  MS Hubertus střelecké závody na brokové střelnici v Úněticích:

Květen a červen 2012

Lovecké kolo na počet Stanislava Vítka v letošním květnu

1-suchdol.jpg

Memoriál Slávka Bukače ve střelbě na loveckém kole letos v červnu 

1-bukac-2012.jpg

 

Po velkém příteli Jirkovi Jirušovi, který nescházel na žádném střeleckém turnaji v Úněticích nám zbyl jen pamětní odznak z jeho jubilejního turnaje.

1-p1350521.jpg

 

1-scan10011.jpg

 Kamarád,výborný člověk,stejně jako střelec, dobrý přítel MS Hubertus, který nescházel na ždáném honu a střelecké soutěži.Milovník loveckých psů.O jeho vášni k myslivosti svědčí nejlépe to, že několikrát přímo utekl z koronální jednotky v nemocnici jen aby nezmeškal další akci kde musel být.Pak jsme jej celého šťastného zase dopravili v pořádku ne nemocniční lůžko.

Už mi asi rostou malá zelená křidélka

 

p1350507.jpg

 

 

Jsem autor těchto stránek i této stati.Ještě jsem živý, ale přesto se již musím uvést zde, třeba by v budoucnu na to nikdo nepomyslil.

Vždy za pět let musíme my myslivci znovu prodloužit zbrojní průkaz.I na ty dvě staré brokovnice a s duší zkaženého myslivce, který dnes už nerad střílí zvířata.K tomu je třeba vždy nejen na polici přinést zbraně ale také výsledek lékařské prohlídky.Já jsem z těch mnohých, kteří se lékařům celý život vyhýbají a proto mě vidí vždy jen za dalších pět let.V posledním desitiletí so však mí lékaři na mě počíhali.Vždy odejdu s řadou diagnóz, náručí prášků a poukazů na vyšetření na dalších pracovištích.Letos mě dosali.Hned na diabetlogii a hned na kardiologii.Po CT a EKG to bylo jasné měl jsem infarkt který jsem přechodil a mám nebezpečné zůžení nejen srdečních žil a vůbec. Je to se mnou prý špatné.Když se hájím, že mě nic nebolí,ani na srdci, nezadýchávám se, nepiji,nekouřím pracuji na zahradě jsem v přírodě a jím zdravě. To prý nic neznamená.Prý si toho dodt nevšímám. A tak docházím do čeráren s nekonečným čekáním a vidím i personál značně otylý,nezdravě vypadající, kteří jsou jednou nohou v hrobě ale prý jen já jsem nemocný a mé EKG je skandální.Tak mě léčí, štourají se sondami v srdci, projíždím CT tunelem ale pořád je ve mě zelené srdce, jen ty malá zelená křidélka se zvětšují rychleji. Doufám že ještě dlouho nebudu schopen letu do té nebeské destinace zelených andělů.

Praha Suchdol 21.7.2012

A po roce se zdá že operace srdece byla zbytečná,no nic mám v srdci trubičku -stent, musím užívat hrst prášků, pořád mě slědují a hledají na mě to nejhorší, nějak se to nedaří a tak jsem zace lajdák,nějaké to vínko,nějaký ten doutníček a dobré jídlo pak dobrá nálada a co mě drží je práce na zahradě, focení,malování ano i ten internet a vrstevníci co jsou na to jako já.Holt žijeme a nenecháme si kazit zbytek života nedostatkem peněz nebo nadbytkem lékařské péče.Kličkujeme.

Praha Suchdol. 28.5.2013

NA pohlednici je poslední ročník, tuším že již 22.střelecké soutěže o Láhev Standy Vítka 2013, který se uskutečnil 22.5.2013 v Úněticích.

 2013_05_25.jpg

1.června 2013 proběhl další ročník Memoriálu Slávka Bukače

2013_06_01.jpg

Další již 24.ročník "Láhve Standy Vítka" 2014

vitek-14.jpg

 

bu.jpg

Z letošního ročníku memoriálu 2014

Když mohou být mezi Zelenými anděli opravdu ještě zelenější pak je určitě nedávno zesnulý Pan myslivec Karel Šerpán z MS Hubertus Roztoky u Prahy.Měl jsem čest jako člen tohoto sdružení velmi často viděl Karla na každodenní procházce revírem.Věděl o všem nejen o tom kdo kdy a na co vystřelil v revíru, ale důverně znal nejen kde se skrývají letošní přírustky zvěře a dokonce jej podezírám že nám tajil i leckterou liščí noru aby uchránil i právě narozená liščata před horlivým myslivcem který by trápil mláťada kdyř by jejich matka padla ranou netrpělivého nimroda.Karel byl patronem Ünětické střelnice,vynikajícím kynologem a dobrým člověkem.Vzpomínám jak nás mladé nabádal, že není možné na Štědrý den ulovit ani škodnou, ani není vhodné nosit ručnici aby horlivé lovecké srdce se nedopustilo hříchu proti myslivecké etice.O skonu Karla jsem se dozvěděl až se čtyřměsíčním zpožděním.Včera jsem se dozvěděl že pan Šerpán se včlenit mezi naše sdružení zelených myslivců již minulý rok v listopadu (2014) Po Karlovi je v revíru prázdno ale můžeme si být jisti že díky jeho přítomnosti v tom nebeském zeleném bude tam zase o trochu lépe. Měj se Karle!

 

003.jpg

myslivci.jpg

Lojza Bureš

image0039.jpg

Dlouho jsem váhal než jsem i Loizu zařadil mezi Zelené anděly našeho sdružení Hubertus Roztoky.Zpráva o jeho odchodu byla příliš neskutečná a jaksi zahalená dohady a tajemstvím.Nevěřil jsem první zprávě z úst kolegy myslivce.Pátral jsem po informacích kdy a kde bude poslední rozloučení s naším hospodářem.Marně a tím se mi pochybnosti opět vrátili.Ale bylo to tak.Loiza byl pro mě jedinným hospodářem a taky tím nejlepším.To on uměl mírnit myslivecké vášně kolegů a jeho rozhodnutí mělo v sobě vždy jednoszančnost a spravedlnost,ale také nezbytnou lidskost.Bez nadsázkou byl uznávaným našim otcem, nás cápků i tehdy kdy nebylo vše akorát.Měl jsem štěstí že to byl můj první a poslední a jedinný myslivecký hospodář vzácný člověk.Jeho odchodem se uzavřel triumvirát vedení mysliveckého sdružení

image0040.jpg

Zelených andělů jehož členy jsou ti nejlepší z myslivců které jsem potkal:Právě dnes 21.června 2016 poprvé neoslaví své jmeniny ale věřím že právě v uvedené trojici tam v zeleném království se bude řádně slavit:

Bukač - Pařízek - Bureš.

Až do konce roku 2016 jsem se nějak pral e skutečností, že myslivecké sdružení Hubertus opustili další dva myslivci.Potajmu jsem tomu nevěřil a namlouval jsem si že je to tím,že současní aktivní myslivci mají jiné starosti než sdělovat bývalým kolegům aktuality, natož ty smutné.Tak jsem se dozvěděl že nás opustili dva dobří lidé a myslivci, až neskutečně veselí kolegové,Páni myslivci Falta a Václav Klouda.Bude bez nich v revíru smutno, tak alespoň je zařazuji mezi sdružení Zelení andělé, i pro vzpomínku ostatních.

image0043.jpg

Pan Myslivec dobrý kamarád a veselý člověk

Jirka Falta

 

image0047.jpg

Venca Klouda

dobrá duše,srostlý s revírem a přírodou

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dětský den na střelnici v Uněticích

(M.Regent, 12. 2. 2015 11:28)

Dnes ve 48letech r.66 s láskou vzpomínám na Vaši brokovou střelnici v Uněticích a její milou obsluhu, Vás pány myslivce ,střelnici , na které jsme trávili pravidelně dětský den podniku Geoindustrie,
od poloviny 70tých let? Od žákovské vzduchovky k prvním výstřelům z dámské brokovnice tuším pí Tolarové , až po věk dorostenecký se střelbou s nahozením ,tuplováním na "baterii" rozstřelem ve finále a nejlepší jsme mohli zkusit i celé lovecké kolo ... Co mne dodnes fascinuje / ZP mám dnes přes 20let / ,to s jakým přehledem etikou střelby klidem a bezpečností bylo s námi dětmi zacházeno a rostli jsme ....díky Vám
paměť špatná ale jmena : Tolar st. a ml. , Habarta,

Pocta mému pradědečkovi A. Novotnému

(David Majtenyi, 4. 6. 2013 18:50)

Dobrý den,
díky nádherným fotografiím jste mi připomněl mé dětství. Jsem pravnuk pana Antonína Novotného a na unětická střelnice jsem doslova strávil své mládí (jsem ročník 1976), mamka Marcela - vnučka A. Novotného a táta Rudolf byli létá členy vašeho sdružení. Právě si vzpomínám na párky paní Šerpánové:-) Když jsem viděl dědečka na vašich snímcích, až mi to vehnalo slzy do očí...Už léta si slibuji, že přijedu na jeho memoriál, před dvěma lety jsem zavítal se syny na dětský den, ale s "původní" sestavy jsem jich poznal jen pár. V každém případě posílají pozdrav i Rudla a Marcela. Má adresa je MajtenyiD@seznam.cz , popřípadě telefon 724761319

Vzpomínka na JUDr. Vladimíra Nechanického

(Jiří Šeretka, mjr. v.v., 23. 2. 2013 12:10)

Velký příteli Vláďo,

až z těchto stránek jsme se dozvěděl, že jsi nás navždy opustil. S velkým smutkem v duši na Tebe vzpomínám. Je pravdou, že jsi měl velké přátelské srdce a byl jsi nám vždy nápomocen, zejména pak dobrou přátelskou radou.

Vždy na Tebe bude vzpomínat přítel a blízký spolupracovník

Jirka

Pozdrav pro spolužáka sídlícím u Zelených Andělů

(Robert Kallista Otvovice, 13. 6. 2011 13:05)

Milý Vláďo sice opožděně se s Tebou loučíme ale nevěděli jsme že nás jako vždy ve všem předběhneš. Je nám to moc líto a v roce 2012 Ti společně zazpíváme. Všichni Tvoji oktaváni z Praha Londýnské!