Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brachyspira - hrozba nejen myslivcům!

 

 

 

 

 

 

Histologický preparát - řez střevní stěnou

na okraji "kartáčový lem" z spirochét Brachyspira

brachy-3.gif

 

brachy-5.gif

Elektronoptický snímek Brachyspir na pokraji střevní stěny

 

 

brachy-2.jpg

Brachyspira - v elektronovém mikroskopu,téměř totožný pohled je na preparát s borreliemi

Snímky převzaty z Google - Internet.

 
 

Rakovina střev“ nejen aktivních myslivců.

Záludné Brachyspiry – Serpuliny!


 

Měl jsem možnost pozorovat předčasné úmrtí u několika ativních myslivců s diagnózou kolonrektální karcinom. Zarážející byl věk, který nepřesáhl padesát let, aktivní sportovní život, životospráva bez exesů. Žádné kouření a nadměrné pití. Často právě myslivcům se přisuzuje nadměrné užívání alkoholu a kouření cigaret. Bohužel právě ti, kteří popíjeli jen občas a mírně byli obětmi tohoto záludného onemocnění.

Začátek onemocnění byl vždy stejný. Nucení na stolici s pocitem , že včas nedoběhnou na toaletu. U myslivců v terénu je to trochu jednodušší, přesto to u nich nečekená změna. Zašli k lékaři,ten samozřejmě j¨měl inhed podezření na nádor střev. Podezření potvrdilo pozitivní okultní krvácení,přítomnost polypů v tlustém střevě. Začala ihned intezivní diagnostika a vždy radikální řešení – operace s odběrem části postiženého střeba a s „dočasným“ vývodem.

Samozřejmě u postiženého zděšení stějně tak v celé rodině pacienta.Hledání příčin dědičných sklonů, škodliviny v zaměstnání atd. Nekonečné.

 

Konec se přiblížil velmi brzy do dvou let. Opakované operace,cytostatiky, zhroršování stavu nakonec prudká infekcev dutině břišní, která již nebyla k zvládnutí. Pak pohřeb za účasti kolegů v zeleném, pořádné zapití a vzpomínky, pár fotek na ty zdravé, zdatné a většinou i výborné myslice a koleg

Díky své profesi a proto, že jsem se rozhodl se synem lesákem hledat původce lymeské borreliózy u lovné zvěře jsme přišli na řadu zajímavých zjištění. Výsledky jsou na těchto stránkách na jiných místech.

Pro mě bylo zajímavé, že všichni postižení byli aktivními myslivců což znamená, že byli velmi často v revíru a velmi často stříleli škodnou zvěř. Též byli úspěšnými lovci divočáků. Při jednom honu v právě v revíru jednoho z postižených byl střelen mladý divočák ze kterého jsem měl možnost odebírak vzorky na vyšetření. Při mikroskopickém vyšetření zjistila RNDr.D.Hulínská,CSc. Z naší laboratoře přítomnost nápadně velké a silné spirochéty, vemi podobné borreliím která byla posléze identifikována jak Brachyspira.

 

 

Shodou okolností jsme měli příležitost setkat se s brněnským profesorem odborníkem na brachyspiry, který požádal o fotografie kultivovaných brachyspir na elektronovém mikroskopu. Použil jsem přivezené druhy tohoto rodu ke kultivaci na krevním agaru a nějaký čas jsem je úspěšně pasážoval. Měl jsem též možnost připravit DNA Brachyspir ke kontrole vzorků z divočáků.Měli jsme však velmi omezenou možnost vyšetřit větší množství zvířecí i lidské DNA na přítomnost DNA Brachyspir.


 

Když jsem začal srovnávat příznaky a průběh onemocnění brachyspirou u zvířat a u lidí s kolorektálním karcinomem u lidí – žasl jsem na tou podobností.Radiodiagnosticky se nalézají větší polypy nepravidelného tvaru, povrchové zředovatění. Při CT vyšetření se zjišťuje zesílení stěny střeva. Ztluštění stěny je dokonce kritériem pro klasifikaci pěti stádií tohoto nádoru.


 

Při intestinální spirochetóze tak jak jí znají především veterináři dochází k zesílení střevní stěny tím že se zde ve velkém množství přichytí spirochéty a vytvářejí úplné koberece typů kartáčového lemu. Brychyspiry přichyceny jedním koncem do stěny střeva – kolorektálního epitelu, volným koncem se vlní a získávají tak z prostoru, kde je ve střevě rozložená strava zajímavé živiny. Díky obraným reakcím střevní stěny dochází ke krvácení i zvředovatění.Klinicky se projevuje onemocnění mimo krvácení, bolestmi břicha a posléze hubnutím.Dokonce odebíraná biopsie z postižené stěny střeva s histologickým zpracováním nemusí nalézt rozdíl mezi pravou rakovinou a změny v důsledku kolonizace brachyspirami .Podobně i molekulární markry nemusí jednoznačně odlišit zmíněná onemocnění.V chovech zvířat je brachyspira smrtícím onemocněním prasat,kachen a kuřat především v podmínkách vlhka a chladu.Veterináři dokáží přesně určit druhy brachspir a testují je na citlivost na antibiotika, protože řada kmenů brachyspir je na antibiotika rezistentní. ,0Většinou se jedná o druh Brachyspira hyodysenteriae.Pathogeních druhů tohoto rodu je více například u kuřat i u člověka nalezený druh B.alvinipulli (1998),a z člověka izolovaný druh B.aalborgi (1983) aj. Podrobnější přehled přinesu na svých stránkách.


 

U člověka jde o onemocnění vzácně diagnostikované i když se domnívám, že je velmi rozšířené, především tam, kde se vyskytují nebo pěstují prasata, kachny, holubi a kuřata ve větším počtu nebo na promořených substrátech.U člověka se prezentuje náhodný nález jako vědecká zajímavost. Zkušenosti s diagnostikou a léčbou v humánní medicíně prakticky není.


 

Domnívám se, že zpočátku při diagnostice rakoviny tlustého střeva u člověka je nezbytné provést testy na vyloučení nitrostřevní infece brachyspirami! Dokonalých technik je dostatek, většina veterinářů umí dnes pomocí PCR reakce prokázat přítomnost spirochét a určit i druh rodu Brachyspira.( U nás nejméně Státní veterinární ústav v Praze 6)V Německu jsou dnes i organizace které kontinuálně sledují výskyt tohoto onemocnění u prasat (možná i u jiných hospodářských zvířat) a stanovují účinnou léčbnu. Bez tohoto postupu by docházelo k vysokým ztrátám v chovech.

Záměna interstinální spirochetózy s karcinomem musí mít tragický následek pro pacienta. Spirocheózu lze vyléčit bez chirurgického výkonu vybranými antibiotiky na které není zjištěný kmen rezistetní. Dojde-li k záměně a je chirurgický výkon prováděn ve stádiu spirochetézy, navíc s následnou imunosupressí a zákroky snižujícími imunitu nutně musí vyvolat u oslabených nezvládnutelný rozsev a běžná antibiotika na tyto spirochéty nemohou zabrat. Následuje pak sepse s tragickým koncem jak jsme měli možnost u kolegů pozorovat. Ještě složitějším problémem též může být i to že na střevní tkáni s neoplastickým zvratem se usadí brachyspiry. Ale i na tuto možnost a pak hlavně na dvojstupňovou léčbu je třeba pro úspěšné zdolání takového nemoci je třeba pamatovat.


 

Nemám již možnost sám pokračovat na diagnostice a pomoci tak nejen lidem, kteří řpicházejí do kontaktu se zvířaty, které mají brachyspiry ve svém zažívacím traktu, ale musím upozornit veřejnost i odborníky, že zde je možné ledacos objevit a dokonce využít poznatků ve prospěch lidstva.

Držím palce vědecké mládeži!

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Komáři a jiní co nám sají krev!

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář