Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

Obrazek

Vampír, nejen on je kousavý.

(Foto na této stránce zdroj:Internet a Google)

Netopýři a lidské nemoci.

 

 

 

Je prokázáno, že netopýři i jejich vegetariánští příbuzní kaloni ,přenášejí i nejzávažnější virová onemocnění,včetně přenosných na člověka. Přitom není známo, že by sami netopýři těmito nemocemi trpěli. Mimo prokázaného přenosu viru vztekliny na člověka se smrtelnými následky , jsou to v tropických krajinách viry  obávaných smrtelných lidských nemocí Ebola, HIV, SARS a řada dalších na člověka přenosných  virových i bakteriálních onemocnění.

Poslední výzkumy biologie zástupců celého řádu chiropter poukazují na způsob kterým se mohou také uvedené nemoci rozšiřovat. Zdá se, že je to i díky způsobu konzumace hmyzu za letu.

Obrazek

Lov a konzumace ve vzduchu - stonožky.

 

 Část potravy, a ne malá ,potřísněna  kontaminovanými slinami s pathogeny padá na zem na poměrně rozsáhlé ploše teritoria  netopýrů. Zbytky na zemi pak konzumují hmyzožravci a jiná zvířata, z nichž některá se opět starají o rozšiřování nemoci. Sám jsem přesvědčen, že netopýři u nás hrají svoji nezadbatelnou úlohu při přenosu nebezpečné  vzdušné nákazy člověka -  meningokového onemocnění mozkových blan./** Není jistě náhodou, že většina těchto onemocnění vzniká v lokalitách hojně obývaných netopýry a to většinou v době kdy z definitivního zimoviště vyhledávají netopýři letní "nocoviště" v těsné blízkosti  lidí.

Obrazek

Kostra netopýra

 

 

Obrazek

Lebky netopýrů

Půdy, studny, dřevostavby,  v zimě neobývané budovy – sportoviště to jsou typické lokality pro letní pobyt netopýrů.Právě zde dochází ke kontaktu člověka s netopýri a jimi přenášenémi pathogeny. O úloze netopýrů v přenosu nemocí na člověka jsem přesvědčen i v případě přenosu původců způsobujících sezóní onemocnění - menigitidu. To se domnívám přesto, že odborníci všude uvádí že původce lidského onemocnění Neisseria mennigitis je výlučně lidskou záležitostí. Naproti tomu jedinci velmi příbuzných bakterií stejného rodu Neisseria jsou rozšířeni mezi nejrůznějšími zvířaty patrně včetně netopýrů. Myslím, že by se studiu netepýrů měli věnovat nejen zoologové, ale také mikrobiologové. Budeme mít pak více informací o promořenosti dalšího živočicha žijícího v těsné blízkosti člověka což pomůže jak člověku tak netopýrům.  Pak se jistě přijde i na příčiny masového  úhynu netopýrů v jeskyních  v současné době v USA i u nás..

J.A.Votýpka, Praha, 17.4.2009

Létající savci - netopýři a kaloni jsou velmi zajímavá zvířata. Jejich historie sahá dále než do nejstarších třetihor.

Obrazek

Otisk z třetihor

V těchto geologických vrstvách se nalézají zbytky netopýrů, jejich anatomie se neliší od recentních druhů.Z hlediska srovnávací fyziologie je zajímavé, že netopýři mají pro svůj způsob života ideálně přizpůsobenou i stavbu těla. Například jejich kosti jsou duté a neobsahují kostní dřeň. Jejich krvetvorba je unikátní a patrně červené a bílé krvinky vznikají na distálních koncích kostí, ale i v játrech ,slezině a ledvinách. Je pozoruhodné, že tato oblast není podrobněji zpracována. Pro informace o krvetvorbě ve srovnávací zoologii jsem musil sáhnout až k pracím profesofa Františka Vejdovského, pražského zoologa, z jeho díla r z. 1898.Díky speleologům a zoologům, kteří se zabývají biologii netopýrů jsou stále objevovány další překvapivé poznatky z jejich života.

Obrazek

Kaloň si pochutnává na ovoci a vylétá je za soumraku, nemá utrazvukovou echolokaci..

/** Proč jsem přesvědčen?

Je to tragický příběh, který jsem prožil jako jedenáctiletý bratr tříletého dítěte které během několika hodin zemřelo na invazivní meningokovové onemocnění určené později jako Waterhause-Friderichsenův syndrom. Bylo to v roce 1959 v Praze. Dítě, které bylo zcela zdravé, úspěšně se vyvíjelo ,bylo očkováno v době jeho třetích narozenin v březnu vakcínou proti tetanu a asi ve směsi s jinými vakcínami běžně v té době podávané malým dětem.

Bylo krásné jarní počasí, otec nás vzal sebou v sobotu na zahradu v blízkosti Prahy. Hráli jsme si jako děti, fotbal atd. Bratr poté byl na nočníku blízko 14 m hluboké kryté studny a na nočníku našel nějaký klacík, který si strčil snad i do úst.

 

Obrazek

Předmětná studna dnes,těleso studny navazuje na skalní systém s dutinami

 

 

Obrazek

Vnitřek studny, plný přezimujících měkkýšů a hmyzu ,včetně netopýrů

Zahodil jej a nic. V pondělí jej začala bolet hlava a zvracel. Lékařka kontatovala nahlazení, dala acylpyrin a poslala matku i s bratrem domů. Večer jsme si ještě hráli společně v posteli. V půlnoci bratr brečel, měl petechie na kůži a matka volala tehdy novou vymoženost - rychlou sanitku. Přijela doktorka, matce vynadala, že jsou to spalničky a že si převoz zaplatí. Matka trvala na převozu do nemocnice. Na Bulovce již přijímající lékařka stav poznala, vynadala lékařce v sanitce. Bratr za dvě hodiny zemřel. Profesor Procházka, ředitel nemocnice si pozval moje rodiče, vysvětlil situaci, kdy nebylo možné pomoci.(Je zajímavé že často smrtelný průběh tohoto onemocnění  je stejný v podobných případech i dnes) 

Obrazek

Neisseria menigitis - snímek pomocí elektronového mikroskopu

 

 

 

Lékařka z dětského střediska byla přeložena, my jsme absolvovali výtěry z nosohltanu, krku i nosu - negativní. Matka měla stále podezření na tu naší zahradu. Po letech ,to už matka byla dávno mrtvá a otec byl již vysokého věku jsem na jaře začal pumpovat ze studny vodu na zahradě. Kupodivu mi z roury místo vody za slunečného dne vyletěl  živý netopýr. Žasnul jsem jak se mohl přes betonový poklop do 14 m hluboké zděné stuny dostat.Až později jsme zjistili po nějakém pohybu podloží, že pramen je ve skále spojen s podzemní prostorou, kde přezimují netopýři. Tak se mi zdála souvislost jarního onemocnění bratra a výskytem netopýrů ve studni na jaře zcela reálná. Později jsem začal sledovat dobu a místo, kdy se podobná "náhodná" onemocnění vyskytla  v současné době, tedy za 50 let po úmrtí bratra . Vždy bylo možné vystopovat nějakou souvislost s dobou výskytu i lokalitou netopýrů. To, že není známo, že i u nás přenáší netopýři některé závažné pathogeny nic neznamená. Soustavný výzkum v tomto směru je nepatrný. Konzultoval jsem mé podzeření s předné odbornicí na Neisseria meningitidis dr.Křížovou ze Státního zdravotního ústavu v Praze. Ta mi sdělila, že souvislost je velmi nepravděpodobná a že mám sám situaci prověřit. Na to však již nemám ani vzdělání, prostředky a dnes ani věk. Ale myslím, že by to bylo zajímavé pro mladé mikrobiology, kteří by chtěli objasnit cesty "náhodného" výskytu tohoto smrtelného onemocnění.

 


 

Také klíšťata patří do přírody.

 

Obrazek

 

Předchůdce dnešních klíšťat žil na této planetě o několik desítek miliónů let dříve než se objevil "Člověk moudrý" - Homo sapiens. I díky klíšťatům je dnešní generace odolnější na nejrůznější  nemoce které způsobují některé bakterie a viry. I zásluhou klíšťat má zhruba 50-80 % dnešní populace dostatek protilátek proti mnoha nebezpečným nemocem. Trapné jsou snahy bláznivých" potíračů přírody" když hlásají smrt klíšťatům. 

 

Obrazek

Rada: Žijte v souladu s přírodou, a v přírodě, odmítejte na nejnižší míru vše  nepřirozené,umělé a chemické. Když jste unavení odpočívejte, když máte radost nebo splín tak si zařáděte, třeba i s nějakým tím promilem alkoholu (Je zajímavé ,že už 1 promile ethanolu  prokazatelně  poškozuje Borrelii burgdorferi  původce lymeské borreliózy !?) A hlavně jak  u nás stále ještě jistě platí doporučení pro spokojený život,které stačí jen to oprášit a dbát na něj:"Nebát se a nekrást!" Váš Já.

JAV, 17.4.2009

Obrazek

Obrazek

Ukázka tragického názoru, že člověk je nadevše - autoři sledují jen svůj často komeční záměr!

 

Netopýři ve dne 18.dubna 2010  za slunečného počasí v 15 h.letního času v Praze Břevnově.Proč?

 

 

Při návštěvě rodiny jsme zaparkovali do první příčné ulice pod ulicí Myslbekovou. Při výstupu z auta jsem spatřil dva jedince netopýrů, kteří ve slunečním světle létali kolem střechy čtyřpodlažního domu. Bylo téměř přesně 15 hodin, téměř jasno a se mnou tu událost viděli čtyři další lidé z mé rodiny. Dokonce jsem to ukázal i kolemjdoucí paní, která to považovala za žert. Pokusil jsem se situaci dokumentovat nafocením.Mám však fotoaparát který má poměrně velkou prodlevu mezi zmáčknutím spouště a expozití. Fotil jsem proto téměř na slepo ve směru, kde netopýři kroužili. Zdá se mi, že na jednom snímku mám zachyceného jednoho netoýra ale bohužel daleko a splývá s hranou komína. Během asi dvou obletů ve výši střechy zmizeli netopýři v otvoru střechy. Viz foto.Právě v době kdy jsem netopýry ve dne pozoroval byla přerušena letecká doprava na velkou částí Evropy pro popel z aktivní islandské sopky. Bylo však jasno poměrně teplo cca 17 C.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Komáři a jiní co nám sají krev!