Jdi na obsah Jdi na menu
 


František Kmoch ze Zásmuk

29. 4. 2008

Doplňuje se...

Tak kde se narodil shodou okolností slavný kapelník František Kmoch ?- no u nás na statku u statkáře Vejdělka v Zásmukách tam kde se říká na Vyšehradě.

 

 

 

 

Obrazek

 

Statkář Vejdělek ze Zásmuk, syn statkáře u něhož se narodil František kmoch v roce 1848

 

Obrazek

Dcera Andula Andrlová rozenáVejdělková

nahoře za mlada, dole setkání se svým bratrance, mým otcem Antonínem Votýpkou v Zasmukách v srpnu roku 2003, po šedesáti letech co se neviděli.

Obrazek

 

 

ŠAFÁŘ OD VEJDĚLKŮ 

 

 

V Zásmukách u Kolína, tam kde se říká odpradávna na Vyšehradě měl statek sedlák Vejdělek.Stodola proti vratům, vlevo přízemní stavení s dvěma sednicemi na které navazovaly chlévy.Před chlévy nevábná nezakrytá jímka, napůl s hnojem a napůl s močůvkou.Nad jímkou dřevěná budka pro potřebu místních.Tam kde dnes stojí již věkovitý ořech, uprostřed dvorka byl mlat,později místo pro žentour.Za stodolou ovocný sad a pole.U dvorku tam kde začínal sad stál na vysokém kůlu kulatý dřevěný holubník.

To byl šafářův dvoreček,šafářův dvůr.Ne tak kdejakého šafáře.Jmenovaný po práci na polích v zahradě a ve stájích sebral svůj heligón a spěchal s ostatními muzikanty do šenku.Muzika hrála dobře,štace se rozrůstaly,každý si chtěl poslechnout tu dechovku.Nebylo divu že úspěšný muzikant se vracel na statek až ráno,až byl bílý den.A to ještě ve stavu jistě ovlivněném ,nějakou tou skleničkou, či lahvičkou navíc.Byl první den srpnový roku 1848 a manželka šafáře měla těžkou hodinku.Šafář již nějaký den v předstihu oslavoval narození potomka a tak není divu, že první křik Františka zmeškal.

 

Obrazek

Dobové fotografie Vejdělkova statku na výstavě v Zásmuckém zámku.

 

Obrazek

Můj otec při své poslední návštěvě Zásmuk se takto loučí s polem, které kdysi patřilo jeho rodině, kdy vzpomínal jak se pečovalo o úrodu. Když bylo dlouho suchu tak statkář a otec jako malý chlapec jezdili s voznicí plnou vody pole zalévat na druhé straně tehdy vesnice.Zalévali tak jak pole Vejdělkovo tak pole rodiny z které pocházela jeho žena.

Obrazek

Dochovaná fotografie statkáře a jeho ženy před domem, kde se narodil František Kmoch.

 

 

V druhé místnosti přízemního stavení u zdi vpravo,kde je dodnes kavalec narodil se budoucí světoznámý kapelník a skladatel František Kmoch.Když převážilo mu zicírování nad šafářováním vyměnil sedlák Josef Vejdělek šafáře a otec Františka se odstěhoval do Kolína.

 

Obrazek

Cesta do Vejdělkova statku, vchod do rodného domu vlevo, velká vrata do dvora statku.

To bylo budoucímu kapelníkovi asi 3 roky.Odkud mám tyto informace?Můj otec Antonín,jehož rod po meči pochází ze Zásmuk byl bratrancem vnučky sedláka Vejdělka na jehož statku se František Kmoch narodil.

Vnučka sedláka Vejdělka Marie Adrlová, kadeřnice z Modřan, zemřela loňský rok a je pochována na Zásmuckém hřbitově.Bronzová deska na rodném domě nese nápis:
V tomto domě se narodil
1.srpna 1848
FRANTIŠEK KMOCH
Hudební skladatel a kapelník

 

Obrazek

Antonín Javůrek s mým otcem v sadě za statkem. Pan A.Javůrek je pravnuk statkáře Vejdělka ze Zásmuk.

Dodnes se zbytky statku zachovaly, původní rodný dům také.Bydlí zde přímí potomci rodiny Vejdělků, dnes rodiny Maršíkovi,Javůrkovi a Vydrovi.

Obrazek

Zleva dvě pravnučky statkáře s mým otcem.

 

Obrazek

Hrob rodiny Vejdělkovy a Javůrkovi, kde je pohřben původně i můj praděda František Votýpka, mistr truhlářský ze Zásmuk.
 

Obrazek

Setkání bratrance a sestřenice po šedesáti letech v roce 2003.Paní Adrlová roz.Vejdělková zemřela v listopadu 2003 a můj otec v lednu 2008

Obrazek

Rybník Žemlička kam otec na prázdninách vyváděl každé ráno husy.

 

Ve čtyřicátých letech se přímo ve stavení, které nedoznalo moc stavebních změn filmoval film o Fr.Kmochovi s pane Korbelářem v hlavní roli. Je škoda, že si takového unikátu nikdo neváží a že město Zásmuky nepřidá nějakou tu korunu na zachování památky na slavného Čecha.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Moje rodina v aktuálních fotografiích