Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fototvorba

14. 6. 2007

Obrazek

První solidní snímky jsem získal z doma nalezené a používané dvouokké zrcadlovky Altiflex. Na tomto fooaparátu byla vynikající optika a později jsem s ním fotil barevné dia 6x6 cm. Dokonce ještě po roce 1989 bylo několik snímků z tohoto stařičkého fotoaparátu použito k výrobě velkorozměrových volebních bilbordů pro pražskou KDU-ČSL. Kamarád pocházející z movitější rodiny dostal dálkoměrný fotoaparát WERRA.

Obrazek

U toho se velmi cenila shoda zaostření s rovinou filmu a dokonalé provedení celokovového fotoaparátu. S tímto fotoaparátem jsem nafotil několik fotografií z pražské ZOO, kdy snímek otevřené tlamy hrocha získal cenu fotosoutěže ZOO v roce 1963. Poté jsem se zaměřil na filmovou kameru a získal jsem za vysvědčení kameru Admira 8IIa s vytouženým teleobjektivem pro filmování zvířat.

Obrazek

 Moje první zrcadlovka byla nová Praktica LB s výborným objektivem Pancolar 1,8 / 50 mm ke které jsem postupně dokoupil objektivy od širokoúhlých až po zrcadlový 500 mm. Na fotoaparát mi půjčila peníze moje matka. Postupně jsem hledal v bazárech různá těla fotoaparátů na kinofilm většinou japonské s praktikovým závitem. Mechanicky těla odcházela rychleji než objektivy.

Obrazek

Při volební kampani KDU-ČSL mi na Malostranském náměstí v roce 1990 ukradli celou tašku s několika nejlepšími fotoaparáty a vybavením. 

Soutěží jsem se moc neúčastnil. Pravidelně jsem zasílat diapozitívy do soutěže v Paříži, některé byly oceněny. Dobrou spolupráci jsem měl s ČMS ,kde mi v časopisu Myslivost vyšla barevná dvoustrana fotografií z honů MS Hubertus.

Obrazek

Některé fotografie byly vystaveny na putovních výstavách svazu na Slovensku, Plzni atd. Stal jsem se členem založeného Klubu fotografů přírody ČMS a účastnil jsem se jejich akcí již se synem.

Obrazek

Většinu fotografií v letech 1985 - 1995 jsem vytvářel pro KDU-ČSL - řada je jich publikována v časopise HLAS a pro fotokroniku MS Hubertus Roztoky u Prahy.

Obrazek

V éře digitálních fotoaparátů jsem dlouho odolával. Syn si koupil superzoom kompakt s optikou Leitz a začal dělat krásné fotografie.

Hlavně pro účely publikace fotografií na WEBu jsem si začal půjčovat nejlevnější kompakt Olympus od manželky. Nyní jsem něco ušetřil a koupil jsem si levný superzoom kompakt od firmy FUJI. Po drahých digi-zrcadlovkách  již netoužím netoužím. Spíš si doplním některý z analogových fotoaparátů o kvalitní optiku.Zaujala mě však jiná digi-technika - videokamera JVC,jedna z těch levnějších.V porovnání s filmováním na osmičku jsem schopností videokamery unešen.Ale to zatím není nic pro WEB.

Obrazek

Obrazek

Obrazek