Jdi na obsah Jdi na menu
 


Demokracie a internetové fotogalerie

17. 10. 2008

Už vím proč demokracie není dobrá pro současného člověka.

 

 

Obrazek

černobílá fotografie bez úprav JAV

 

 

Nyní nemám na mysli vládu davu, ale organizovanou moderní společnost vystavěnou podle současných  zásad evropské demokracie 21.století. Kupodivu se toto osobní zjištění odvíjí od zhodnocení reakcí fotoamatérů, vlastně i to je reprezentativní vzorek naší společnosti.

 

 

 

Obrazek

Digifotografie (barva) v noci, upravovaná PC,JAV

 

Profil uživatelů fotogalerií.

 

 

Proč? Paradoxně mě k tomu dovedl soukromý průzkum chování uživatelů českých internetových foto-galerií v poslední době. Jsa sám fotografem od dětských let zažil jsem vrcholný věk černobílé fotografie, vzmáhající se barevnou fotografii a i počátek digitální fotografie. Právě éra digitální fotografie umožnila zhotovovat techniky kvalitní fotografie, jednoduše levně jejíž další zpracování je svázáno s počítačovou technikou. A právě spojení internetu a digitální fotografie přirozeně si vyžádalo internetové fórum, kde mohou fotografové vystavovat svá díla s pomocí bezprostředních virtuálních kontaktů díla hodnotit,diskutovat o problematice fotografování i techniky tvorby.Ve své většině je to dnes doména mladých lidí narozených od roku 1970-1990.Většina fotografujících má zkušenosti s digitální technikou tak zhruba 2-3 roky.Malou  část účastníků foto-galerií tvoří staří fotografové (od r.1935-1950), ti většinou zažili minulost amatérské fotografie a nyní si osvojují i novou digitální techniku. Většina mladých fotografů se již považuje za zkušené fotografy po dvou letech amatérské činnosti a vlastní kupodivu kvalitní amatérské fotopřístroje v cenách při pořízení 15-50 tisíc Kč. a jen malá část i profesionální přístroje v hodnotě 80-250 tisíc Kč.Je zřetelná zásada, čím dražší technika tím se uživatel považuje za lepšího fotografa. Je nesporné, že snímky z drahých kvalitních přistru jsou po stránce technické většinou velmi kvalitní, dokonce vypadají po úpravách lepší než skutečnost. Tito techničtí fotografové, které jsem v jiné stati označil jako „Cooltech“řadí na první místo kvalitu snímačů, všimli si však i jiných obrazových kvalit uznávaných fotografií – kompozice a výrazu, či výše sdělení. Zde celkem úspěšně kopírují známé fotografie, bez bližší znalosti zásad kompozice a účinnosti použité techniky a zpracování snímku. To čemu nepřisuzují takový význam je objekt snímání,jedinečnost okamžiku a výraz světla v prostoru snímaného objektu. Všemu se jistě dá naučit, někteří jsou dokonce absolventi středního a bakalářského stupně studia grafiky a fotografie. To vše je normální a nemá moc společného se zjišťováním dopadu demokracie v běžném oboru lidské činnosti a to dokonce oboru amatérského zájmu.

Obrazek

Bohnické sídliště PC upravená černobílá fotografie,JAV

 

Demokracie uživatelů  při hodnocení  druhých.

 

Foto-galerie potřebují co největší počet spokojených uživatelů, kteří jsou cíleně zásobování propagací nových a nejnovějších modelů stále lepších fotoaparátů. Umožňují demokratickým způsobem vzájemné hodnocení a komentování fotografií jiných účastníků. Zde se právě dobře projevuje úroveň výtvarného vzdělání, zkušenosti, výchovy, ale hlavně tolerance k odlišující se tvorbě jiných vystavovatelů. Komentáře často mají slengovou úroveň  dospívající mládeže, včetně výrazů hrubého zrna a zkratek běžně užívané v „mobilové“ komunikaci. Skoro bych mohl uvést, že řada již zřejmě úředně dospělých se zde opět vrací do dob své puberty. Recese se projevuje i v tvorbě dost poznamenané i negativismem, grafitovou kulturou , ale i poetismem i depresivním negativismem dospívajích, kteří hledají své místo v „cizí“ společnosti.

 

Obrazek

Naturalistická fotografie dobrého jídla též netolerovaná JAV

 

 Hodnocení pomocí číselných bodů odpovídá  komentářům hodnotících. Zřetelně lepší hodnocení dostávají ti jejichž tvorba nevybočuje  z témat a  a stylu zpracování hodnotitele, včetně použití obdobné techniky, třeba značky fotoaparátu. Vytvářejí se tak skupiny spřízněných, jaké si fotoparty, které hned tak někoho dalšího mezi sebe nepustí. Velmi negativně se pak angažují členové takové fotoparty proti nově příchozím jejich tvorba se zásadně liší, nebo používají nějakou podle nich „trapně méněcennou techniku“a snaží se všemožně znechutit a vypudit takové narušitele jejich galerie. Slušný člověk a zkušení fotografové pak rychle opustí takový fotokotel  bez další chuti diskutovat se samozvanými fotomistry. Pro toto rozhodnutí jim stačí se jen podívat na profil takového mistra a na jeho díla.Trochu více jsem o tom napsal již předcházejících statích.

Obrazek

Po honu na kachny, černobílá fotografie upravovaná PC

 

Po diskusi , legráckách a reakcích, které by odpovídaly atributum jejich věkové úrovně jsem je přiváděl jako stařík do varu, většinou  ty nejagresivnější jedince  fotopart. Dokonce to skončilo v diskusi otevřenými  výhružkami že budu udán zaměstnavateli, protože zneužívám pracovní doby k diskusi  při serfování na stránkách fotogalerie. Poté  ve stejné časové rovině přišel opravdu dopis – udání pod smyšleným jménem. S takovým vystupňováním agresivity jsem se v ostatních čtyřech českých fotogaleriích nesetkal. Ale způsoby hodnocení, ani kultura komentářů se vlastně nikde nelišila.

Nejlépe z toho vyšla nejslušnější fotogalerie, kde vystavují i fotoamatéři z celé Evropy –, možná že právě proto -  Fotogalerie UPC.

 

 

Obrazek

Městské slunce,upravovaná digifoto - JAV

 

Odpovídající vzorek chování ?

 

 

Když jsem hodnotil své hostování v fotogaleriích všiml jsem si závažné skutečnosti, která lehce a překvapivě odpoví na otázku jaké má chyby demokracie. Zásadně musím říci, že způsob hodnocení a možnost psát komentáře, případně články není odepřena nikomu z účastníků. A ti mají rovná práva, většinou. Přesto se zdá, že jeden žárlí na druhého, jeden druhému závidí, jeden druhého nechce tolerovat atd. AS netýká se to jen jednotlivců ale i celých skupin. Tichá většina se však takového jednání neúčastní, ale protože je to tichá společnost nemůže téměř do ničeho mluvit. To, že není něco v pořádku poznáte lehce, když pod neznámým jménem uveřejníte fotografii,dobrou fotografii, jak po technické stránce tak námětově .

Hned po vložení řada lidí boduje. A lehce se stane, že vy co jste neznámý dostanete až po dlouhé době nějaký ten drobný bod, kdežto ta fotografie vedle která je proti té vaší nepodařená, triviální, hned během pár minut má třeba i 250 bodů. Navíc, když se špatně uvedete, nebudou se vám líbit fotografie zdejších mistrů ,nebo vaše tvorba bude z jiného soudku,pak bude ignorován, nulován atd.

 

 

Obrazek

Dokumentární fotografie Kobylky zelené JAV,

 

Takže vlastně demokratická možnost hodnocení je jen nástrojem šikany, odplaty a odměny a zneužívá jí jen malá skupina, zato vlivných a agresivních jedinců.

Stejně tak v politice, pokud budete mít dobrý originální návrh řešení může se vám stát, že se i v demokracii stanete psancem. Pokud se však zaštítíte nějakou tou  x-party pak váš úspěch bude odpovídat vlivu a agresivitě vaší skupiny. Když to pak rozšíříme na mnohé obory lidské kultury,ekonomiky,vědy atd. musíme jasně konstatovat, že díky takovým tahanicím různých vlivných skupin se zcela znehodnotí původní správný směr vývoje.Vyzkoušejte si to sami, nejrychleji si to ověříte v nějaké české fotogalerii.

 

 

Obrazek

Upravená fotografie pomocí PC -"třes" foto JAV

 

Proto i právě díky tomuto zjištění, i po pětiletých zkušenostech v politice v letech 1990-1995 v České republice ,vděčím jim za zdůvodnění zásadního osobního rozhodnutí: Totiž, že demokracie není vhodnou formou vlády pro člověka současnosti. Tento systém, je pro současného člověka příliš zneužitelný, zvyšuje agresivitu a nenasytnost lidského tvora, hlavně u takových jedinců, kteří již ztratili víru, nemají řádné vzdělání a vychování. Tak už vím proč demokracii ne. A to mě k tomu museli přivést amatérští fotografové. Asi to bude v jiných oborech stejné.

 

 

 

Obrazek

Naturalismus ve fotografii řada dnešních "fotoumělců" netoleruje,amatéři nechápou a labilní osoby to vede k agresivním výpadům.Foto JAV "Dobře propečený"

 

 

 

 

Jiří Antonín Votýpka

17.10.2008, Praha