Jdi na obsah Jdi na menu
 


Atmosféra ve světě vědy a umění se mi líbí!

6. 11. 2008

 

 

 

 Obrazek

 

Je mi už jasné kam patřím , je mi jasné kde chci být?

 

 Vlevo moje letní malířská škola.

 

 

 

 

Je až neuvěřitelné co všechno mě naučila taková banální účast ve foto-galeriích na Internetu. Napsal jsem několik útržků jak umí přehnaná soutěživost zvýraznit negativní vlastnosti jedince, někdy to končí až agresivitou . Od snobského povyšování „mistrů“ pyšnících se nejdražší a nešpičkovější fototechniku po krádeže nápadů mistrů bez potřebné míry kreativity.

 

Obrazek

Kresba tužkou J.A.Votýpka, 30x40 cm

 

 

 A pak a snad hlavně absolutně snížená hodnota tolerance k dílu jiných, jinak vidících „také fototografů“ To jsem si ověřil pobytem na několika stránkách českých fotogalerií. Druhým rysem, který nelze považovat za projev špatného charakteru  nebo nedostatku vzdělání a vychování je něco co jsem neobratně nazval jako „cooltechno“.Mělo to vyjádřit, i když se mi to nepodařilo takové fotografy a snad i styl, kteří preferují dokonalou techniku a její dokonalé zvládnutí a využití. Zde se mi zdá, že jim vůbec nezáleží na námětu, naopak, čím banálnější námět výborně zvládnutý tím je to pro tuto kategorii fotografů lepší.Tak leckdy vidíme dokonale zvládnuté vlastně nic. Ale špičkově.Dlouhé hodiny dovedou hovořit o fotoaparátech a technice jak zvládnout chaotický svět.

 

Obrazek

Detail z obrazu 3x 1,7 m obrazu Kristus uzdravující

Olej na plátně J.A.Votýpka

 

 

Pak jen žasneme jak ostré a krásně barevné jsou vlastně ty listy, které každý den míjíme bez zvláštního zaujetí.I když se sebevíce snažíme nikdy nevidíme tu krásnou barvu, světlo i detail, a ostrou hranu listu. To znají a to jen a jen to preferují „cooltechnici“. Naproti tomu však existují fotografové opačného založení. Ti především vidí objekt, námět a ten se snaží zachytit stůj co stůj,třeba nedokonale, neostře, v původních barvách, nebo naopak se přímo zmocní banálního námětu udělají z něj něco co pálí, hřeje,štve ale je to živé, často to však má daleko k dokonalosti fotografů technických fanatiků.

 

 

Obrazek

Obrázky z Indie, olej na plátně

J.A.Votýpka

Bylo mi divné, že se často střetám s těmi studenými fotografy. Je to mým založením. Mám rád přírodu jaká je, nebo naopak jí uchopím a ohýbám, přebarvuji, drtím a zase stavím, prostě musím tvořit. V tom okamžiku kašlu na „čistou“ techniku, pro mě je důležitý výsledek. Dovolím si říci, že ani výsledek není pro mě důležitý tak jako doba tvoření, radost z práce, fantazie a snaha vytvořit dílo podle svých představ. Někdy je to taková radost, že propásnu okamžik, kdy je třeba ukončit tvorbu a vše nakonec pokazím. Ale zůstává mi ta radost z tvorby- to je rozhodující. Proto také nejsem žárlivý na špatné komentáře drtící mé dílo hlavně tehdy, když je hodnotí stejný tvůrčí fanatik jako jsem sám.Pak mi mohou nadávat,spílat, hanobit je to mezi námi „giganty“.Ale běda, když nějaký cifršpijón,ouřada s naostřenou tvrdou tužkou opravuje gramatiku názvu, formu, čárky atd. To mohu vyletět z kůže a takový člověk je pro mě, a asi ne jen pro mě „bahňákem“.

 

 

Úplně jsem okřál, když jsem našel i galerii, kde se vyskytují nadšení výtvarníci, jak ve výtvarné tvorbě tak i ve fotografii. Najednou jsem si uvědomil, že jsem doma a tak díky za tu možnost. Dost jsem bloudil, ale teď jsem nalezl svět tvorby, tolerance, nadšených horkých srdcí, kterým na nějaké té čárce nezáleží a prominou mi i hrubku jen když to frčí a má to v sobě život.

Další zajímavé zjištění z české fotogalerie - majitel¨, aby omezil počet vystavujících sám probírá a vyhazuje do koše některé fotografie a snad i některé autory. To se mnohdy stane během několika minut po uveřejnění. Je zde pak rozpor o objektivnosti a možnosti hodnocení všech užovatelů, myslím, že zde není již i úředně vše v pořádku a tuto skutečnost by měli uživatelé i sponzoři vědět.(25.11.08)

 

 

 

Bohužel poslední zažitá zkušenost při  účasti  v různých foto i uměleckých galeriích na Internetu je obecně nagativní. Patrně je to způsobeno nevyváženou úrovní uživatelů, kteří mohou hnodnotit bez zkušeností i opovídajícícho vzdělání..Řešením by bylo pouze objektivní hodnocení opravdových odborníků. Jak se zdá účast v jakékoliv galerii Internetu je pouze ztrátou času a dokonce i života, Tak foťte a malujte, ale ne pro Internetové galerie. Pro radost svojí  i druhých.Pro užitek a zlepšení života kolem nás..

Život nám totiž dost utíká  a nikdo nemá právo nám jej zkracovat stejně jako jen někdo ,a zkušený má právo hodnotit naše i jïná díla. A to dodnes žádná interetová galerie ,naše i zahraniční neumožňuje. Když chcete mermomocí seznámit veřejnost se svými díly pak nejlépe bude, když je představíte na vlastních webových stránkách. Foťte a malujte! Zdar Vašemu dílu a světu krásnějšímu.

Stařík Thomas Waay  alias Jiří Antonín Votýpka.

Praha 6.11.2008

 

Přes usilovné pátrání a občasné plané naděje jsem nenašel použitelnou galerii, včetně té poslední jako E-umění. Tam dokonce se daná hodnocení mažou (majitelé webu) a vůbec se dokonce uživatelům vyhrožuje smazáním atd. To snad nemusíme podporovat a donátoři se o těchto praktikách bvrzy dozvědí a též je nebudou takové praktiky zajímat.

Užívejte života a tvöřte!

 

 

Pro ukázku jak vychovaní mladí lidé vedou jedny stránky kde se mají prezentovat amatérští výtvarní umělci a fotografové poté co jsem je požádal aby vymazaly všechna má díla na jejich stránkách po zásazích aminitrátorů například tím, že mazali dané bodování mezi účastníky. Dostal jsem mail s tímto zněním:

 

Vážený pane Votýpka, nebo jaké je to vlastně Vaše ctěné jméno omlouváme se za špatnou formulaci našeho emailu - je tak nastaven...Takže ted jinak... 

 

Děkujeme za zrušení Vašeho účtu na serveru e-umeni.cz takové lidi zde nechceme a jsme rádi že jste pryč, Vaše díla si prezentujte kde chcete a jak chcete, třeba za úplatu...Věřte že jste náš celý tým velmi pobavil, mějte se krásně

 

S pozdravem

 

 

 

Miloš Svoboda

Albert Trnka

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky J.A.Votypka, vlastní tvorba, olejové malby