Jdi na obsah Jdi na menu
 


Můj vytoužený cykas

15. 6. 2007

Obrazek

Budu volit radikály, aneb můj vytoužený chas.

 

Nějaký barbar, mi dnes v noci  ze zahrádky na okenní římse do ulice (Budečské) v Praze na Vinohradech ukradl můj vytoužený cykas. Již jako malý chlapec jsem měl ve svém bydlišti dva nejoblíbenější obchody. Jedním z nich, a to jistě na místě prvním ,bylo hračkářství na Vinohradské třídě vedle velké prodejny koberců, naproti ekonomické škole. Před každou návštěvou u lékaře musela moje matka zavítat před výklad hračkářství a já jsem si vybral ve výloze něco co dostanu, když budu u doktora statečný.

Obrazek

 Také jsem vždy domluvu dodržel a pak hurá do hračkářství. Dnes se musím stydět, že jsem dělal ve svém předškolním věku takovou alotrii. Choval jsem se tak, že celý výklad hračkářství je můj. Běda dalšímu dětskému zájemci, který také s nosem přitištěným na výloze hltal hračky alespoň očima. Velmi často jsem již několikrát napomenut vytěsnil ostatní zájemce od výlohy. Princip vytěsnění byl nenápadný. Matka se většinou kousek dál bavila s nějakou známou, já jsem toho využil a mechanismem ne nepodobným stěrce jsem vysunul každé dítě od mého výkladu. A protože moje fyzička byla v té době velmi dobrá ,byl velmi často výklad jen můj. Další obchod, který mě lákal, ale k jeho výkladu jsem již pustil kdekoho, bylo malé květinářství v Maceškově paláci v Budečské ulici.

Obrazek

 Často jsem přemluvil matku, aby mi koupila nějakou tu rostlinu.Tak jsem získal a dosud po více než padesáti letech ještě mnohé pěstuji řadu rostlin, především fíkusů a palem. Dodnes si pamatuji na jedinečný exemplář  krásné cizokrajné rostliny¨, která byla jen mým snem. Byl to cykas. Taková jako z umělé hmoty udělaná palmička připomínající pravěk z obrazů oblíbeného malíře Buriána. Moc jsem jí chtěl, ale i v mém mládí stála 960 .-Kč, což býval celoměsíční plat dobře placeného dělníka. Rostlinu jsem později viděl mnohokrát ,ale vždy byla tak drahá, že jsem si ji nemohl koupit i jako dospělý. Ale touha přetrvala.

Obrazek

 Jednou při pravidelné páteční návštěvě našich hrobů jsem uviděl malý zubožený chas (Cycas revoluta) v prodejně květin na Olšanském hřbitově. Cykas stál jen 360.- Kč a tak jsem s otcem dal dohromady tuto částku a vytouženou rostlinu jsem si koupil. Byla sice trochu zubožená, žádný výhon několik let ,ale byla moje. Opatroval jsem jí tři roky, až jednou v zimě vyhnala rostlina 5 nových výhonů a byla krásná a já z ní měl nezměrnou radost, že je živá. Holt setkání s dávnou láskou.  Dával jsem jí na vybraná místa našeho tmavého vinohradského bytu a nakonec i ven do zahrádky za okno. Od chodníků je to cca 3 metry. Přesto, si jí nějaký barbar vyhlédl a dnes v noci mi ji ukradl,. Proklel jsem jej i s celou jeho zlodějskou rodinou.

Obrazek

 Tradičně volím monarchistickou stranu Česká koruna, ale nyní po té události mám chuť volit stranu radikálnější .Snad bude i u nás již konečně klid a řád a nebudou se krást ani květiny ani ideály.

Později když jsem viděl v květinářství nový cykas nevydržel jsem a koupil jej. Byl za 300 Kč v květináči byly dvě trochu zubožené rostlinky s několika listy. Dva roky jsem je opatroval bohužel zahynuly.

Obrazek

Běžně nenosím peníze u sebe.Hospodaření s nimi jsem zcela přenechal manželce a myslím, že to s nimi umí. Tak když na mě chtěly kolegyně v práci příspěvek na dárek pro šéfovou která slaví narozeniny neměl jsem je u sebe. Když mě manželka pro tento důvod vybavila dvěstě korunami šel jsem náhodou kolem stánku s květinami u Vinohradské nemocnice a venku na téměř mrazu stál krásný malý cykas. Nemohl jsem jej tam nechat nastydnout a koupil jsem jej.Byl čtvrtek 12.března 2009.Z dvouset  korun mi zůstalo patnáct. Šéfová musela počkat. Našel jsem v drobných onu potřebnou částku a tak i šéfová měla dárek . Z malého cykase, rostliny mého dětství nyní již třetího exempláře mám velkou radost. Bude hýčkán, pěstován a obdivován, doufám, že se mi za to odmění.