Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Moje milé trávy, louky a palouky!

Obrazek

To zelené co se tak nesnadno pěstuje, ten koberec,  co se na něj nesmí šlápnout, ten dokonalý anglický trávník kterému vadí mech i sedmikrásky to je falsum přírody.to je nedozrálé pole .To je sen anglického majetníka nemovitosti a českého páprdy.

Obrazek

Lipnice luční (Poa pratensis)

Vyznávám se z lásky ke kvetoucím a plodným trávám, které poznám až podle jejich květu a charaktericticých stvolů. Správný trávník kvete již v zimě, to sedmikrásky využijí každé krátké oteplení a rozkvetou, pak vyrazí pampelišky, její žlutě marnotratné květy měnící se rychle na semínka s padáky. Rychle vyrazí jitrocel, tu a tam fialka i popenec a poté již trávy v plné síle vyhánějí své stvoly, někde pro hospodáře, pak se stanou jarním voňavým senem, nebo jejich semena dozrají a dají tak vnik dalším trsům stoleté trávy.

Obrazek

Sveřep jalový (Bromus sterilis)

 

Neslyším láteření mého otce nad tím, jak je to možné ,že již dávno není pokoseno, já se raduji z nových členů travního společenstva, kteří právě letos a právě u nás začínají svoji stoletou pouť. Hlavně hlad po penězích zničil všude kolem nás krásné louky, které již zmizely pod zástavbou, betonem, dlážděním. Kde jsou ti obyvatelé dávných palouků, kde se tak krásně běhalo i hrálo,lenošilo i válelo, palouků, které v úpalu slunce voněly thymiánem a mateří douškou, kde jsou ti co tu bývali doma ,ještěrky, mravenci, luční koníci, brouci a  motýly? Děti se přestěhovali k obrazovkám, kde se ukazují palouky, hospodáři jsou v pechovkách se čtyřmi koly. Ještěrky, brouci a motýli i mravenci se odstěhovali do nedaleké naší zahrady ,kde také roste

Obrazek

Ječmen myší (Hordeum murinum)

mateřídouška s thymiaánem a kvete i rodí se zde tráva, stromy přinášejí ovoce nejen pro sadaře.Mimo drobné živočichy máme na zahradě tucet malých pěvců,ježka, zabrousí sem i bažant a koroptev.To dnes a to v Praze,kde vidím přes plot Hradčany.

Obrazek

Srha laločnatá (Dctylis glomerata)

Jak rád počítám druhy trav,  které mohou vykvést na naší zahradě. V  letošním velmi horkém létě nejdříve vykletly a byly nejvyšší nejhojnější zobrazené čtyři druhy.

Obrazek

Zdá se že výše na fotografii je právě kvetoucí tráva Pýr plazivý (Elytrigia repens)Totéž je zobrazeno dole na červené podložce. 

 

 

Obrazek

 

Dole nejspíš jde o Ježatku kuří nohu (Echinochloa crus-galli)

 

 

Obrazek

Na dolním snímku je jeden druh ostřice patrně Ostřice lesní(Carex silvatica)

 

Obrazek

Dole je později kvetpucí bojínek luční (Phleum pratense)

Obrazek

Nejsou na loukách stráních a mezích jen různé traviny, je tam řada krásných květin více či méně známých široké veřejnosti.A druhy se mění s postupujícím létem.

Obrazek

Takový krásný květ slezu vykvetlý téměř v naprostém stínu dvou mohutných ořešáků na naší zahradě nedaleko Prahy, krásný i léčivý.

Obrazek

Sveřep jalový?

Obrazek

Veronika v trávě

Obrazek

Lomikámen

Obrazek

Pampelišky odkvétají 9.5.2008

Obrazek

Omamná vůně konvalinek

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

Psal jsem též o vřesu a divokém králíkovi.

http://www.ja.webzdarma.cz/index.php?id=texty&second=004