Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jabloň ze semínka.

21. 4. 2008

 

 

 

Jabloň ze semínka – 31.let.

 

 

 

Obrazek

Pupeny roubů Lenčina jablka

 

Když se nám narodila první dcera bydleli jsme v jedné místnosti v Praze Karlíně. Každý den jsme jezdili na procházky s kočárkem. Krátil jsem si procházky sběrem semenáčků ovocných stromků, které vyrostly shodou dobrých okolností přímo na ulici. Nejčastěji jsem je nalézal kolem okapových svodů a pod různými mřížkami, kde byl dostatek prostoru a vlhkosti. Ne každý semenáček bylo možné bez poškození vytrhnout. Nicméně ze sesbíraných se nejméně 20 jedinců podařilo dále pěstovat v květináčích.

 

Zralý plod semenáče- kvalitní podzimní jablko,které vydrží na stromě i v době prvních mrazů.

 

 Obrazek

 

Některé brzy podlehly padlí, jiné nevydržely zimu. Ty odolné a zdravé jsem si zasadil jako semenáče do školky, abych je použil v příštích letech  na podnože. Dnes už většina je přeroubována některou z ušlechtilých odrůd a přináší již několik let dokonce i desítek let každoroční úrodu. Jednu jabloňku, semenáč, jsem zasadil před okno našeho pokoje na zahrádce u dvorku Vinohradského činžáku.

Obrazek

Květy semenáče v 31 letech

 

 Byl to semenáček od dešťového svodu dnes již zbouraného činžáku u autobusového nádraží Praha Florenc. Z Karlína jsme se brzy přestěhovali na Vinohrady a zde jsem se pokusil na dvorku trochu oživit prostor. Zasázel jsem zde vše možné co jsme měli na zahrádce nedaleko Prahy. Zem dvorku to byly samé saze a písek, půda s vysokou alkalitou země. Nedařilo se zde ani pampeliškám, ani trávě.Nakonec se uchytilo několik skalniček pnoucí růže, několik meruněk, broskvička a, stromová bezinka,,  dva keříky angreštů. a velmi dobře zde rodilo i  bílé hroznové víno.

Obrazek

Lenka a její jabloň

 

 

 

Po nápravě majetkových křivd v roce 1990 byl dům vrácen majitelům. Ti měli jinou představu o zahrádce pod okny, vše bylo vytrháno. Zbyla mě malá jabloňka pod naším oknem a snad i dva angrešty. Růžička živoří, trávník nahrazuje břečťan a ptačí zob. Jabloňka mi dělá již 6 let radost. Ve svých 25 letech poprvé kvetla krásnými květy. Druhý rok již bylo květů daleko více, ovoce však ještě žádné. Před čtyřmi lety jsme se již dočkali krásných jablíček s červeným líčkem, ochutnali jsme je a byly výborná. Dužina byla bílá nasládlá a kořenitá. (viz plody zde na webu)

Obrazek

Pohled z okna na jabloň

 

 

 

Vydržela dlouho do zimy, ani mráz plodům více neuškodil. Požádal jsem otce, aby mi rouby z této jabloně narouboval na podnož na naší zahradě. Stalo se tak a tak máme tuto odrůdu – semenáč i na zahradě, ale zatím ještě neplodil, letos krásně kvete  a tak doufám,že se dočkáme i tam krásných plodů.

 

 

 To je pravdivý příklad vypěstování pravokořenného stromu jabloně ze semínka. Žádná plaňka, žádné špatné ovoce, krásný ušlechtilý ,zdravý strom s chutným a odolným ovocem.

Obrazek

Rouby začínají kvést i na dalších podnožích

 

Zkuste to také. Můj otec říkal, že se to podaří tak v 80 % případů(osobně potvrzuji též u braskví a meruněk) a lze již od semenáčku poznat jaký to bude strom. Podle listů, když jsou listy „ušlechtilé“ tj. podobají se některé z kulturních jabloní, nemají příliš ostré výřezy na jsou plstnaté na obou stranách bude to ušlechtilá a přitom věkovitá a odolná jabloňka. Protože jsem našel semenáček v Karlíně v roce narození mé první dcery Lenky ,nazval jsem tu originální odrůdu „Lenčino jablko“. A otci děkuji za inspiraci. Trvá to sice 25-30 let ,ale radost z takového stromu ta je nadevše.

Obrazek

 

Obrazek

Jabloň na vinohradském dvorku.

Obrazek

Stejná odrůda naroubovaná na Goldendelicius v červenci

Obrazek

 

Září 2010 - smrt stromu!

Jak umírá strom? Jak umírá mladá krásná jabloňka, která již třetí rok nese krásná jablka? Barbarstvím, neznalostí a záští.

 Krásný stromek letos zvlášť obalená ještě nezralými plody byla zbavena života. Vlastně to byla vražda!

 Moc jsem se divil, zůstala na tmavém dvorku bez kousku dobré země po první devastaci prostoru, kdy majitelé, kterým byl navrácen mimo domu i dvorek se domnívali, že zeleň zde vysazená a horko těžko piplaná  bez jejich přispění v tak strašných podmínkách se musí zredukovat.Na příkaz  domovník  dvorek doslova vyplenil .Podle svého jako vyučený zedník který se domníval že je dobrým zahradníkem. Výsledek byl drsný,Byl vytržen malý stromek - himalájská višeň, jehož semena přivezl sám slavný cestovatel M,.Zikmund a J.Hanzelka z Altaje, byl vytržen desetiletý vinný keř, který začal právě silně rodit krásné hrozny došplhal se i do prvého poschodí

scan10088.jpg

Historické foto kvetoucí himalájské srstnaté višně na dvorku domu

 

. Byly poraženy dvě jabloně a jedna broskvoň, vytrhány skalničky, zůstaly z nich jen sněženky a některé cibuloviny, které již v době devastace byly zataženy pod zem.Zmizelo pitítko pro ptáky i  letní sídlo pro akvarijní rybky. Byla poražena stromovitá bezinka  krásný sedmdesátiletý strom jaký dnes již nikde nenaleznete. Tento téměř postvátný strom našich předků  byl zde každoročně zdrojem pro kosmatice i pro léčivé bobule nejen pro lidi. Holt někdo neví před čím má smeknout... Zústaly jen dva keře srstky které byly účinnou zábranou pro přelezání nenechavých dětí. Byl jsem ale i tak rád  že byla ušetřena  jabloňka kterou jsem vypiplal z náhodně na ulici v Karlíně nalezeného semenáče v roce 1977. Celých třicet let jsem musil čekat  až začala rodit a než jsem  mohl s radostí zjistit, že není planá ale rodí krásná chutná a odolná jablka.Krásný  matečný semenný strom se zdravým kmenem a růstem netrpící chorobami.

Obrazek

Letos (2010) před poražením záplava květů a následně plodů, které již nemohly uzrát

Ten stromek měl před sebou dalších sto let. Ten by zde rostl i v době kdy přiléhající dům již ve svých 200 letech jistě bude v troskách s prohnilými stropy a s devastovanými základy. No není tomu tak. Syn významného českého botanika rozhodl jinak, zcela vyplenil dvorek a jeho zahrádku, zaůstaly jen odporné chvojky - mor dnešních zahrad a hrobaři hrušní u nás. Pak dva velké javory dokonale stínící řadu bytů v několika podlažích.

Obrazek

Zastínění dvorku i domu je zcela zřetelné a způsobují je dva javoly nesmyslně vysazené blízko sebe a domu na malém dvorku.

Obrazek

 

 Ale o ty se již postará zase zde nesmyslně na strom zaváděný břečťan, který také pochází ze sazenic zasazených mou rukou. Ale v rukou neznalých se stal opravdu - šplnajícím škrtičem, který nakonec udusí i tyto dva stromy.

Obrazek

Holt zahradníci nové dobyl. Ale mělo by být uzákoněno, alespoň morálně, že každý, který chce spravovat nějaký majetek ať bydlení pro lidi, tak zeleň ve městě by měl mít alespoň základní vzdělání v uvedených oborech a neničil jak nájemníky tak boží přírodu..

Tuše zradu i nehodu, odebrali jsme ze stromu před třemi lety rouby a otec mi je narouboval na podnož na naší zahradě v Preze 6. Po jeho smrti jsem se naučil i já roubovat a tak šířím i dnes tuto jabloň dál.Na nepřízeň nejen od přírody  musí být člověk vždy připraven.

 

Díky Prozřetelnosti a díky citu slovenským dělníkům.

Potom co jsem hovořil s dělníky, kteří na dvorku plnili příkazy a likvidovali zeleň o tom proč kácí zdravou jabloň. Oni mi potvrdili, že se jim to také jeví jako hřích a doma by takovou jabloňku nikdy nepokáceli. Vzal jsem si z právě podřezaného stromu ještě několik roubů i když vím, že se v této době nemohou ujmout.Uvažoval jsem dokonce o tom, že dělníkům zaplatím a ani mi vykopou pařízek s kořeny, které bych se pak pokusil znovu zasadit na naší zahradě.Taky bláznovství, ale udělal bych cokoliv abych stromek zachránil.

Obrazek

Už jsem s dělníky nemluvil. Ale zůstal mi na dvorku od nich pozdrav ve formě sice odříznutého stromu, ale pečlivě zachovalého jednoho výhonu od kořene,

Obrazek

Tak je velká šance že strom znovu vyroste, pokud ovšem zase zlá vůle a lidská ruka neukončí i tento zoufalý pokus stromu a lidí o nápravu zla.Nechť Prozřetelnost chrání i tento strom.

Obrazek

Výtvarné ztvárnění vztahu dětí a stromů

Obrazek