Jdi na obsah Jdi na menu
 


Břečťan vítězí.

30. 4. 2007

Podrobněji jsem si všímal období, kdy břečťan kvete i kdy plodí. Musím uznat, že jeho doba kvetení na podzim je velmi vítána včelami, kterými je za pěkného počasí kvetoucí břečťan přímo obalen. To je jedno plus, které jsem dosud přehlížel.

Obrazek

Během zimy dozrají plody a v době kdy dozrávají a mají černé čepičky jsou velmi oblíbenou potravou ptacta. Synovi  se podařilo vyfotografovat dva druhy u nás žijících ptáků jak na konci zimy trhají a konzumují plody břečťanu. Je to kos černý a největší evropský divoký holub hřivnáč. Patrně se zjistí v budoucnu i další druhy které využívají břečťanové plody jako vítanou potravu v nouzi, ale také se podílejí na rozšiřování semínek břečťanů do dalších lokalit.

Obrazek

Třetí poznatek, v kladném slova smyslu, je léčivost extraktu z listí břečťanu. Letos v zimě jsem jako obvykle onemocněl katerem horních cest dýchacích s úporným kašlem. Jediné co mi pomohlo byl německý extrakt - sirup HEDERAX. Krásně se po něm odkašlávalo a i na chuť byl příjemný. Tedy i tady klobouk dolů.

Obrazek

Nicméně stále u nás přibývá parků, zahrad a lesoparků, o hřbitovech nemluvě, které doslova povléká porost břečťanu. Určitě škodí i vzrostlým stromům a pomníkům a stavbám také. Zde by měla nastoupit neprosná regulace břečťanu.

Obrazek

S ohledem na to,že holub hřivnáč je u nás většinou tažným ptákem (mimo mírné zimy 2006/7) a nejrozšířenějším ptákem v oblastech, které zarůstá břečtťan se zdá být kos černý, bude to právě on, který se stará o pořádné rozšíření nových rostlinek břečťanu.

Obrazek

 Další překvapení. Ve článku píši, že jsem na podzim pozoroval na Vinohradském hřbitově strom porostlý břečťanem kolem ,kterého létalo plno včel. Poslední příležitost sběru nektaru a pylu na právě kvetoucím břečťan před nastávající zimou.. Pochválil jsem úlohu břečťanu. V zimě jsem viděl jak ptactvo se živí plody břečťanu a nedávno na konci slunného a neobvykle suchého a teplého dubna jsem viděl plno bílých poupat břečťanu. Kdy tedy správně kvete břečťan? Vysvětleno, mé pozorování byl omyl. Na plotě kde jsem viděl "kvést břečťan na jaře" roste zároveň jiný keř s podobnými listy. Tak břečťan kvete opravdu jen  na podzim.

http://www.ja.webzdarma.cz/index.php?id=texty&second=002