Jdi na obsah Jdi na menu
 


Umělecké i neumělecké sbírky obrazů a předmětů,které se nám líbili a nebyly drahé, nebo byly přímo zadarmo.

Obrazek

Příklad darovaného obrazu. Akademický malíř Vilém Preiss(*6.6.1893 Praha+24.11,1978 v Brně ? ), který měl jeden ateliér v Jinřišské ulici, vedle bytu,kde bydlela budoucí moje žena Yvonna ,v mládí ženu maloval - jde patrně o mastnou křídu na papíře ve velikosti 40x50cm. - uveřejněn je detail. Foto Yvonna Votýpková.

ObrazekTerakota signovaná Jan Štursa byla zakoupena ve starožitnostech na Uhelném trhu v roce 1971. Jako student nástavby Střední zdravotnické školy na Alšově nábřeží v Praze 2 jsem každý den chodil od Vltavy domů na Vinohrady pěšky někdy i několikrát. Cestu jsem si krátil návštěvou různých hospůdek "na jedno", nebo jsem periodiky navštěvoval všechny starožitnosti cestou domů. Jednou jsem objevil terakotu části hlavy Elišky Krásnohorské, která stála tehdy 700.Kč. Neměl jsem takový obnos a tak jsem uprosil matku, která měla pro taková díla název "lapače prachu" a tak mi bustu, nebo superbassreliéf koupila.

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plastika signovaná J.Štursa je v zadní části odříznutá plochá

 

 

 

Obrazek

Panuška - ježibaba

soška z chlebové hmoty.

Obrazek

Jako správný znalec a milovník umění jsem si udělal z požitých kartotéčních lístků kartotéku našich i zahraničních umělců, malířů a sochařů. Znal jsem i jméno bratří Panušků. Viděl jsem u tchána dokonce originál jeho obrazu, sám jsem narazil ve Starožitnostech na Vinohradské třídě na poškozenou sošku ze zvláštní hmoty - chlebové třídky. Kdysi nás učili, že Lenin psal z vězení pomocí kalamářů z chleba, když to bylo nutné tak kalamáře před dozorci snědl. Později jsem zjistil, že mistr Panuška byl v žaláři za podíl na vraždě staré "ježibaby". A tak se mi do ruky dostala soška kterou mistr utvořil během svého arestu. Dole je to potvrzeno přispáním inkoustovou tužkou. Díky, že mistr nedostal hlad  a neděsili ho strážci a tak svoji krásnou sošku také nesnědl.Nyní ji opatruji já.

ObrazekJe špatně reprodukováno,ale dílko vlevo na foto mě udělalo také velkou radost.Mimo starožitnosti jsem přirozeně též prohledával všechny antikvariáty. Zajímali mě religiózní věci, v době normalizace o ně nebyl zájem a tak tomu odpovídali jejich ceny. Nesignované tisky, rytiny i kresby byly dost levné, tehdejší odborníci materiál moc nezkoumali. Tak jsem se dostal ke kresbě formátu A3 za pár desítek korun. Zjistil jsem,že je to skica k Sv.Ludmile a podle rukopisu jsem si sám určil,že se jedná o mitra Tkadlíka (18.stol) prvního rektora Pražské akademie malířské.

 

 

Dar malíře,který měl ateliér vedle bytu rodiny mé manželky v Praze 1, Jindřišské ulici.

 

 

 

 

1-2012_0409duben20120056.jpg

 

V.Preiss "Akt na Vydře",

(herečka E.Gerová?)

olej na podložce,1940,signováno

 

1-2012_0409duben20120058.jpg

 

Obraz jako méně vydařený byl darován umělcem rodině mé manželky,která bydlela v bytě vedle ateliéru mistrů Preisse a Pražáka. když bych mohl jako amatér hodnotit kvalitu aktu na Vydře pak přes malířskou zručnost má obraz jisté rysy kýče.Nicméně je zajímavé, že obraz který vznikl v roce 1940 je možná portrét tehdy populární herečky Evy Gerové -Šanovcové rozené Branebergové.Možná že je to však i jinak, neboť v době vzniku obrazu téměř každá mladá pohledná dívka se podobala nejen E.Gerové,nebo Ferrbasové i Mandlové a i malíř znalec krásných žen si jistě podobné vybíral za své modely.

 

1-2010_0720gelobrazy0047.jpg

Další darovaný obraz mistra V.Preisse,olej na podložce

 

1-2012_0409duben20120050.jpg

portrét na obraze

 

 wag319b8d_eva_gerova_na_titulu.jpg

Foto herečky Evy Gerové

 

ferbasova.jpg

nebo snad spíše sl.Ferbasová?

Něco o malířích s příjmením PREISS:

http://littlequarry.blogspot.cz/2008_03_21_archive.html

 

 

 

Obrazek

                                            Beránek boží, nesignováno kresba na ručním papíře,18.toletí

List s kresbou byl též koupí v pražském antikvariátě v roce 1970 poměrně levně protože není znám autor, patrně nějaká studijní práce.Studiem jsem zjistil že jde o kresbu tuší na ručním papíře z konce 17,století - a o dílo jisté malířky

 

Obrazek

Obraz od akademického malíře Čeňka Pražáka, který též měl ateliér vedle bytu v němž vyrůstala moje manželka, Jedná se o temperu ,nebo kvaš na plátně. Signováno.

 

Obrazek

Škleb ,plastika odlitek ze sádry do Jiřího Vavříka

 

Obrazek

Busta Josefa Mánesa sádrový odlitek

signován "BŘEZA"

koupeno v bazaru na Uhelném trhu v Praze.

 

 

 

Obrazek

 

Busta - terakota Karla IV

signováno J,V.Schwarz

 

 

Obrazek

Terakota Karel IV.poškozeno, zakoupenu v bazaru Vojtěšská v Praze 1.

Obrazek

Rodný dům, malba olejem na papírové podložce kolem r.1900

nesignováno, asi amatérský malíř, vyhozeno u popelnice

Obrazek

Kresba tužkou z 1830 signováno Pepi Tschida na ručním papíře zakoupena v Antikvariátě na M.náměstí v Praze v r.1970 za 20.Kč!

Obrazek

Kohout vysekaný z silného železného plechu podle návrhu malířee Kalvody, který svého času byldlel v Mánesově ulici a nechával si zhotovovat své návrhy u dědy Antonína Votýpky z Vinohrad Budečské ulici. Mimo tohoto návrhu se zachoval i řeznický lev vysekaný ze železného plechu.

Obrazek

 

 

 

 

 

Dnešní umístění Kalvodova kohouta.Když děda dělal kohouta pro malíře udělal si jednu

kopii pro sebe.

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek

Bronzová plaketa vydaná v sérii k česko-slovenské národní výstavě v Praze roku 1895

 

Obrazek

Bronzová busta císaře Napoleona Bonaparte, mramor poškozen, restaurován dar otce mého strýce

 

Obrazek

Obrazek

Porcelánové figurky dětského orchestru

signováno "A"

Obrazek

Obrazek

Biskvitová plastika dítěte na košíku, nákup ve Starožitnostech v roce 1976

Obrazek

Sádlová plastika zraněného Českého lva, návrh na pomník. Signováno Růžička

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Jiří Vavřík tvorba