Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krádeže,závist,korupce,násilí ale i vražda - základní rys života...?

Dnešek.

Jak se ti "slušní,poctiví atd." diví nad úplatky, nad nemorálností těch "druhých".Jak je to strašné v Plzni kde se rozdávaly tituly.Co se to děje? Matky vraždí své děti,chlípníci znásilňují nebohé oběti,lidé kradou jako straky, lžou a podvádějí.

Dnes již jako starší člověk, který se celý život jak profesně tak ve svém volnu věnoval přírodovědě, miloval jsem hoitorii, nevyhýbal jsem se i historii vojenských konfliktů mám již dost jasno,

 

1-2012_0609cerven20120017.jpg

Podstatou života bohužel je lstivost, závist,krádež, násilí i vražda. Původně jsem dospěl k tomuto názoru jen u člověka. S hrůzou jsem však později zjistil že na stejně ubohém principu funguje i celá živočisná říše a k mému překvapení je tomu stejně i v říši rostlin! Je tomu nyní a bylo to i v minulosti dávné i blízké a bude tomu i v budoucnu.

Blízcí mi říkají že jsem pesimista. Nikoliv realista. Již malý človíček je pořádně sobecký a svými prostředky umí dosáhnout všeho co potřebuje. Později mu ještě pomáhá rodina v utvrzení pocitu světostřednosti a výjímečnosti. I škola rychle rozdělí človíčky na ty úspěšné a ty druhé, kteří jim většinou pak závidí.'Cím se stoupá ve "vzdělání" výš tím je to zřetelnější.Přidejte nějakou tu hodnost, nějaký ten peníz, pozemek a majetek a můžete si být jisti nakonec i válkou.Jak je to mezi sousedy může to být mezi národy, měnami a rasami.

Je mnoho pokusů jak zbavit člověka té "přirozenosti".Různé filozofie,víry,ismy,vzdělání,výchovy atd.- to někdy pomůže ale ve vypjatých situacích se človíček vrací ke svým zbraním úspěšného predátora,mstitele a válečníka.

Nechci dráždit Vás tím, že není vyjímky.Agresivita posaného druhu je všude přítomná a bez vyjímky.Někdy má formu i toho že závist a chuť vše vlastnit a ovládat se projevuje v touze.Dovolím si upozornit na opakující se rys který nikdy nebude překonán. Všimněte si, že například staří uvadající milovníci touží po mladém, krásném těle tím víc čím jsou odpornější.Výsledkem je pak často zničení, podrobení - někdo říká i zprznění toho co bylo určeno pro nadějnější.Pochopil jsem to až nyní. A když bude namítat tak si více všímejte svého okolí.

A pro odlehčení, člověk v tom není sám! Tak ku příkladu naši příbuzní - primáti.Jsou také inteligentní a umí být něžní a roztomilí, ale vedou také války zabíjejí a jedí své soky, kradou a podvádějí.Nakonec se podívejte kolem. Housenky vám sežerou co pipláte na záhonech,špačci vám rychle očesají azničí úrodu třešní nebo hroznů.Plíseň a houba vám změní stavbu v třísky, nakonec i bakterie z vás umí učinit trosku, případně hromádku humusu.

Byl jsem v údivu, když jsem zpozorovat podobné praktiky také u rostlin.Děsí mě to i uklidňuje.Nepřekvapuje mě sklamání s jakým pak hledíme na ty ctihodné spoluobčany,roztomilá zvířátka a krásnou přírodu,

Ale též si uvědomuji něco jiného. O člověku můžeme hovořit až poté, kdy se z valné míry zbaví těch stigmat "přirozenosti" a stane se opravdu lidský.A k tomu jej může přivést už i poznání pravdy a pravdivého stavu věcí jak v lidské společnosti tak v přírodě i když na první pohled se této "pesimistické" vizi brání.

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Chuť vůně a jídlo vůbec