Jdi na obsah Jdi na menu
 


Entomologické sbírky

19. 5. 2007

 

 

Obrazek

Z krabice listorohých (Lucanidae).Vlevo samec Roháče obecného (Lucanus cervus),který pochází z Slovenska z okolí Slovenské lupči a je z roku 1969,července.Vpravo od něj je samice stejného druhu, která pochází z Japonska z ostrova Hakaido a je z 20.let minulého století. Je to jeden z posledních exponátů prodejného hmyzu z obchodu s přírodninami J.V.Friče v Jungmannově ulici v Praze. Zcela vpravo jsou dva afričtí zlatohlávci, kteří se prodávali na chov v akvaristikách v 80.letech minulého století.

 

Obrazek

Babočka admirál (Vanessa atalanta)

Exemplář motýla byl uloven v ovocné zahradě 20 km od středu Prahy v roce 1960. Dodnes v pozdním létě je to zde hojný tento krásný a veliký motýl. Motýl údajně u nás nepřezimuje. To neodpovídá tomu co jsme viděli v zahradním domku, jeho kukly a na jaře za ještě zavřenými okny čerstvě vylíhlý motýl.

 

Obrazek

V posledních letech díky imigraci se k nám dostávají též exotické přírodniny. Z Vietnamu byl dovezen i tento otakárek velmi podobný našim otakárkům. Pouze tykadla byla nahražena drátkem ,jinak křídla jsou neporušená. Původně mi připadal otakárek jako xeroxovaný papír, podezříval jsem obchodní fanatizmus východních trhovců.Ne,vše je přírodní.

Obrazek

Obrazek

Nahoře: Otakárek ovocný (Iphiclides podalirius) vyskytující se od roku 1960 v zahradách nedaleko Prahy i ve dvou generacích. Vyskytuje se zde v některých létech nepravidelně až dodnes.

Obrazek

Nahoře:S jistou rezervou ani Přástevník kostivalový (Euplagia quadripunctaria)Jedinec ulovený v Praze Vinohradech. Výskyt zde náhodný. Možná,že se jedná i o jiný druh neboť na zadních křídlech červené barvy má je 3 ne 4 černé skvrny.

Obrazek

Nahoře. Nádherný exemplář Roháče obecného, v popředí samec dlouhý 65 mm. 

Obrazek

pohled do sbírkové krabice denních motýlů z jedné lokality

 

Obrazek

Nahoře:Okáč ječmínkový (Lasiommata maera)

 

 

Obrazek

Nahoře: Žluťásek jižní (Colias australis =C.alphacariensis),běžný druh z okolí Prahy.

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

Nahoře:Babočka kopřivová (Aglais urticae) nejběžnější a velmi stálý druh který se již 55 let každý rok vyskytuje v ovocných zahradách kolem Prahy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zde jsou uvedeny jen vlastní sběry  kdo chce o hmyzu více tomu doporučuji na webu např.

http://www.goliathus.cz/

 

 

Náhledy fotografií ze složky Entomologické sbírky